AMD: EPYC Rome pojawi się 7 sierpnia

Segment procesorów serwerowych to łakomy kąsek. CPU wykorzystywane w centrach danych są drogie, wydajne, a przy tym na ogół kupowane w dużych ilościach. Nic więc dziwnego, że po sukcesie na rynku procesorów desktopowych, kolejnym celem AMD będzie odebranie Intelowi odrobiny serwerowego tortu. Mają to zrobić procesory kolejnej generacji AMD EPYC, nazwane roboczo Rome.
AMD: EPYC Rome pojawi się 7 sierpnia

EPYC Rome – 64 rdzenie i 128 wątków jednocześnie

Szefowa “czerwonych” poinformowała, że z okazji premiery będzie zorganizowane specjalne wydarzenie, ale nie podała szczegółów. Podkreśliła także, że produkcja nowych układów serwerowych odbywa się zgodnie z planem. Jeżeli to prawda i całość toczy się bez opóźnień, to zapewne nie będzie problemów z dostępnością, chociaż te ostatnio pojawiły się w przypadku niektórych modeli desktopowych Ryzenów 3 generacji. Nowe AMD EPYC Rome mogą wywołać niemało zamieszania na rynku serwerowym z dwóch powodów. Po pierwsze, najsilniejsze jednostki z tej serii mają mieć aż 64 rdzenie i obsługiwać do 128 wątków jednocześnie. To wyraźnie więcej niż w przypadków Xeonów Intela. Może to dać AMD przewagę w segmencie, który od zawsze pozostaje bastionem “niebieskich”. Drugi powód to proces 7 nm i zwiększone IPC będące cechą architektury Zen 2.

Lisa Su, CEO AMD, prezentuje procesor AMD EPYC Rome podczas Computexu (fot. AMD)

Nowocześniejszy proces technologiczny powinien sprawić, że jednostki nowej generacji będą pobierały nieco mniej prądu. O ile w desktopach nie jest to silnie branym pod uwagę czynnikiem, to już w serwerach ma to nie lada znaczenie. Jedną z ważniejszych rzeczy dla każdej serwerowni jest wydajność w przeliczeniu na kW energii elektrycznej. Tu nowe procesory AMD mogą pokazać pazur.

[banner slot=”text”]

Dobre wyniki sprzedaży Ryzenów zaskoczyły AMD?

Prezes AMD wspomniała także o sprzedaży Ryzenów generacji 3. Lisa Su nie podała naturalnie liczb. Poinformowała jednak inwestorów, że układy sprzedają się w trzy razy lepiej niż jednostki poprzedniej generacji. Być może AMD nie przygotowało się do takiego obrotu sprawy, bo w niektórych sklepach zabrakło na jakiś czas topowych jednostek nowej serii. Tymczasem potężny AMD Ryzen 9 3900X zajął niedawno pierwsze miejsce w naszym rankingu procesorów. | CHIP