CamScanner z aplikacji typu OCR stał się wirusem

CamScanner to mobilny program OCR (optical character recognition), który pozwala zapisać tekst widoczny na zdjęciu w formie pliku PDF. Bezpłatna wersja aplikacji wyświetla reklamy, w nich hakerom udało się zaszyć oprogramowanie do szpiegowania użytkowników, a także potencjalnie do przejęcia kontroli nad urządzeniem. Co ważne, CamScaner został opublikowany w Google Play w 2010 roku, natomiast dopiero niedawno zaczął instalować w smartfonach złośliwe oprogramowanie. Z tego powodu dotychczasowi użytkownicy mogą mieć do aplikacji zaufanie.
camscanner
camscanner

Program CamScanner instalował w urządzeniach wirusy (graf. Kaspersky)

Oprogramowanie wyświetla w telefonach ofiar natarczywe reklamy, wyłudza również pieniądze, wyświetlając żądanie odnowienia subskrypcji. Za złośliwe zachowanie aplikacji odpowiedzialna jest biblioteka obsługująca banery. Kaspersky zaznacza, że trojana wykryto także w fabrycznie zainstalowanym softwarze niektórych chińskich producentów. Chodzi prawdopodobnie o 42 modele smartfonów, o których pisaliśmy w CHIP-ie w czerwcu.

Złośliwe oprogramowanie w Google Play jest wykrywane stale. Informowaliśmy o 238 aplikacjach chińskiej firmy CooTek, które też wyświetlały nachalne reklamy. Z kolei ESET ujawnił 13 niebezpiecznych aplikacji, które pobrało w sumie ponad pół miliona osób. Niemniej Sklep Play jest uznawany w sumie za bezpieczne miejsce, a administracja stara się systematycznie usuwać wirusowe programy. | CHIP

238 aplikacji ze sklepu Google Play przez pół roku zablokowało miliony smartfonów