Kasy fiskalne w smartfonach

Jak informuje Ministerstwo Finansów do konsultacji został wysłany projekt rozporządzenia przewidującego wprowadzenie kas rejestrujących obrót, mających postać oprogramowania. Aplikacje tego typu miały by być instalowane na smartfonach i tabletach. Projekt został wysłany do konsultacji publicznych już 12 sierpnia. Opinie będą zbierane do 28 sierpnia. Jego pełną treść można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Rozporządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2020 r.
Kasy fiskalne w smartfonach

W uzasadnieniu projektu czytamy:

Oceniając wpływ aktu na mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, zgodnie należy wskazać, że wprowadzenie rozwiązań mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego, a tym samym ograniczenie nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT przyczyni się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców. Rozwiązanie to pozwoli na ograniczenie działań podatników zaangażowanych w nieuczciwą działalność, a tym samym przyczyni się do ograniczenia nieuczciwej konkurencji.

Według ministerstwa aplikacje tego typu mają być alternatywą dla tradycyjnych kas, pozwalającą obniżyć koszty stosowania kas rejestrujących. W rozdziale trzecim projektu rozporządzenia znalazły się również wymagania, jakie muszą spełnić twórcy takiego oprogramowania.

Wprowadzenie tego typu sposobu ewidencjonowania nie zmienia faktu, że w dalszym ciągu nabywca musi otrzymać paragon. Resort podobno skłania się do umożliwienia przekazania paragonu w formie elektronicznej, ale na tym etapie brak konkretów. Niezależnie więc od tego, z jakiego rodzaju kasy będzie korzystać sprzedawca, to i tak potrzebować będzie drukarki.

Więcej:podatki