Największy procesor na świecie

Największy procesor na świecie, czyli WSE składa się z 400 tysięcy rdzeni SLAC (skrót od ang. Sparse Linear Algebra Cores) połązonych szybką siecią wymiany danych, a także 1,2 biliona tranzystorów. Zdaniem producenta, dzięki temu układ znajdzie zastosowanie w wymagających zadaniach przeznaczonych dla algorytmów sztucznej inteligencji. Moc obliczeniowa zmniejszy czas potrzebny do wyuczenia SI z miesięcy do minut. Nie poznaliśmy niestety ceny WSE. Wiemy jedynie, że WSE zamówiła do te pory niewielka liczba firm. Układ wykonano w procesie technologicznym 16 nm.
Największy procesor na świecie

WSE jest 56,7 razy większy od dostępnych na rynku procesorów graficznych i zajmuje powierzchnię 465,25 centymetra kwadratowego. To specjalistyczny układ przeznaczony jedynie do trenowania sztucznej inteligencji. Z tego powodu ma jednopoziomową, rozproszoną pamięć SRAM o łącznej pojemności 18 GB i przepustowości 9 petabajtów na sekundę. To wszystko, w połączeniu z ogromną liczbą rdzeni, sprawia, że WSE wydaje się idealnym rozwiązaniem dla złożonych zadań, w których niezbędne jest zastosowanie uczenia maszynowego.

Procesor WSE jest 56,7 raza większy od największego układu NVIDII (fot. Cerebras Systems)

Bardzo istotne są też zastosowane algorytmy, które optymalizują obliczenia. W przypadku uczenia maszynowego wielokrotnie wykorzystuje się ogromne tablice, w których często duża ilość danych to po prostu zera. Układ WSE jest w stanie ominąć mnożenia przez zero, co oszczędza moc obliczeniową na bardziej użyteczne zadania. Ze względu na zastosowanie, w WSE zrezygnowano też z obsługi protokołów komunikacyjnych takich jak TCP/IP i MPI. To pozwoliło zmniejszyć energię potrzebną do przesłania 1 bita znacznie poniżej 1 pikodżula (1-bilionowej części dżula).

Uczenie maszynowe i SI na tyle się upowszechniła, że producenci sprzętu zaczęli produkować specjalne układy, które są wyspecjalizowane w zadaniach wymagających uczenia maszynowego. Wystarczy wspomnieć takie układy NPU jak A12 Bionic Apple, czy Kirin 980 Huawei. Jednak w przypadku WSE mówimy o układzie przeznaczonym do jeszcze bardzie wymagających zadań. Bardzo możliwe, że układ ten znajdzie zastosowanie w autonomicznych pojazdach, czy w centrach obliczeniowych. Warto przy tym przypomnieć, że również Intel wspólnie z chińskim koncernem Baidu, opracowuje własne układy SI o nazwie Nervana. | CHIP

W naszym rankingu procesorów takiego olbrzyma nie ma, ale zajmujący pierwsze miejsce AMD Ryzen 9 3900X też imponuje.

Intel Nervana i procesory kwantowe do końca tego roku