Niespodziewany rozbłysk w centrum Drogi Mlecznej

W centrum naszej galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura o nazwie Sagittarius A*. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego poinformowali o obserwacji jaką przeprowadzili w maju za pomocą teleskopów Kecka na Hawajach w zakresie fal podczerwonych. Do tej pory spokojna czarna dziura, nagle zwiększyła swoją jasność 75-krotnie. Sagittarius A* jest obiektem o masie 4 milionów Słońc. Co prawda czarne dziury same nie emitują promieniowania widocznego z Ziemi. Dociera do nas jednak promieniowanie materii znajdującej się w pobliżu takich obiektów. Naukowcy podejrzewają, że za ten konkretny rozbłysk, jakiego nie obserwowano od 20 lat, mogą odpowiadać zmiany w dysku akrecyjnym jakie zaszły po zbliżeniu się gwiazdy S0-2 w pobliże czarnej dziury w 2018 roku.

S0-2 okrąża Sagittariusa A* z prędkością bliską 3 procent prędkości światła. Obieg gwiazdy wokół centrum Drogi Mlecznej trwa 16 lat. Poniżej możecie zobaczyć wynik 21-letnich obserwacji gwiazd w centrum naszej galaktyki. Sam Sagittarius A* jest niewidoczny. Jego obecność można jednak wywnioskować na podstawie orbit gwiazd, które gwałtownie przyspieszają po tym, jak zbliżą się do masywnego obiektu.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.