Project Athena – znamy pierwsze certyfikowane laptopy

Intel ogłosił, że laptopy które zostaną certyfikowane w ramach nowego programu “niebieskich” o nazwie kodowej Project Athena będzie można poznać po naklejce „Engineered for Mobile Performance” („Zaprojektowane pod kątem wydajności mobilnej”). Pierwszym komputerem z tym oznaczeniem jest nowy Dell XPS 13 2-w-1. W nadchodzących tygodniach certyfikację otrzymają także nowy HP EliteBook x360 1040 i HP EliteBook x360 830. Nieco później certyfikację otrzymają także pierwsze laptopy producentów takich jak Acer, ASUS, Lenovo i Samsung. Wiadomo, że wśród nich będą Acera Swift 5, HP Envy 13 i Lenovo Yoga S940.
Project Athena – znamy pierwsze certyfikowane laptopy

Tak wyglądać będą oznaczenia na laptopach zgodnych z założeniami Project Athena (fot. Intel)

— Dzięki Project Athena gruntownie zmieniamy nasze podejście do innowacji, definiując program i jego metodologie na podstawie tego, jak ludzie używają swoich urządzeń każdego dnia. Ambitni, mobilni ludzie korzystają ze swoich laptopów w każdej sferze życia – w pracy, domu i pasji. „Zaprojektowane pod kątem wydajności mobilnej” odnosi się do wysokiej jakości działania, jakiej konsumenci mogą oczekiwać od tych laptopów dzięki głębokiej współpracy inżynieryjnej firmy Intel i jej partnerów” — powiedział Josh Newman, wiceprezes Intela i dyrektor generalny segmentów innowacji PC w Client Computing Group.

Dlaczego to ma znaczenie?

Project Athena ma niemało wspólnego z innym, który niegdyś pomógł Intelowi opanować segment mobilny. Pamiętacie jeszcze Intel Centrino? Kolejne wcielenia tego programu wymagały procesorów Pentium M, chipsetu i karty sieci bezprzewodowej Intela. Project Athena to taki duchowy spadkobierca Centrino. Lista wymagań, które muszą być spełnione, by na obudowie komputera pojawiła się naklejka „Engineered for Mobile Performance” jest dostępna tutaj. Wymagania mają być aktualizowane co roku.

Dell XPS 13 2in1- przyznaję, że mam słabość do tej serii laptopów. Producent nie musiał szczególnie dużo zmieniać w zewnętrznej formie maszyny, by była zgodna z programem (fot. Dell)

Jeśli przyjrzymy się jej dokładniej, zauważymy, że CPU Intel Core 10 generacji to tylko jedno z wymagań. Pozostałe to m.in. nośnik SSD NVMe o pojemności minimum 256 GB, przynajmniej 8 GB pamięci RAM, ładowanie poprzez USB typu C, WiFi 6 i Thunderbolt 3. Poza tym liczy się też forma komputera. Musi być cienki i lekki. Raczej nie zobaczymy maszyn gamingowych z naklejką oznaczającą certyfikację w ramach Project Athena. | CHIP

Więcej:DellIntel