Tajemniczy patent Sony – tak będzie wyglądać PS5?

Patent nie zawiera tym razem wiele opisów technicznych. Pojawia się tam jednak zwrot “konfiguracja zastosowana do urządzenia elektronicznego”. Ponadto projekt zakwalifikowano jako klasę 14.02. Do tej samej grupy należy też patent konsoli PS4. Kolejną istotną sugestią jest nazwisko projektanta. Jest nim Yusushiro Ootori – dyrektor techniczny Sony, który w 2013 roku opublikował szczegółowy film przedstawiający jak konsola wygląda od środka.
ps5
ps5

ps5
Rysunki techniczne dołączone do wniosku (fot. letsgoditial.org)

Urządzenie przedstawione w patencie ma śmiałą konstrukcję opartą na literze V, czyli rzymskiej piątce. To kolejne skojarzenie z PS5. Chociaż, co warto podkreślić, Sony ani razu nie powiedziało, że tak będzie nazywała się konsola. Do tej pory mówili jedynie o “nowej generacji”. Opatentowany wzór charakteryzuje się bardzo dużymi otworami wentylacyjnymi, a chłodzenie jest kluczowe w przypadku sprzętu przeznaczonego do gier. Z przodu widzimy kilka portów, prawdopodobnie USB, okrągły przycisk zasilający oraz szczelinę na płyty. Z tyłu z kolei wyjście na kable i kilka dodatkowych portów.

Wzornictwo jednak mocno odstaje od tego, które znamy z serii konsol. Dlatego być może jest to jedynie projekt devkita, z którego korzystają developerzy. Możliwe również, że widzimy tutaj nie konsolę, a jakieś akcesorium gamingowe. Do tej pory Sony nic nie wspominało na temat VR w PS5. Nie zdziwiłabym się, gdyby powyższy patent dotyczył dodatkowej przystawki, która łączyłaby się z goglami.

Premiera sprzętu odbędzie się najpewniej w lutym, podczas PlayStation Meeting. Do tej pory Sony zademonstrowało szybkość PS5, a także częściową specyfikację. Konsola pracować będzie pod kontrolą procesora AMD Zen 2 i grafiki Radeon Navi z technologią ray traycingu. Sporym udogodnieniem jest też dysk SSD. Zdaniem niektórych developerów konsola PS5 będzie wydajniejsza niż Project Scarlett – konkurencyjny sprzęt Microsoftu. | CHIP