TEST: GOG Galaxy 2.0 – jeden klient, by wszystkimi rządzić

Trzeba oczywiście pamiętać, że to ciągle wersja testowa, zatem nie ma jeszcze dostępnych wszystkich funkcji. W przyszłości pojawi się m.in. możliwość ręcznego dodawania i usuwania gier z biblioteki. Aktualnie można co najwyżej zaimportować tytuły posiadane w poszczególnych serwisach z grami. W jednej z przyszłych aktualizacji pojawi się także możliwość automatycznego zamykania Steama czy Battle.Netu po wyłączeniu gry.
klient gog galaxy 2.0
klient gog galaxy 2.0

[banner slot=”text”]

Aby dodać dany tytuł, trzeba sparować GOG Galaxy 2.0 z serwisem, w którym go kupiliśmy. Integracja przebiega w bardzo prosty sposób i wymaga zalogowania się na swoje konto w danej usłudze. Zaraz potem w programie pojawią się grafiki z gier, które możemy znaleźć w zakładkach dotyczących poszczególnych usług. Trzeba zaznaczyć, że GOG Galaxy 2.0 nie zastępuje całkowicie innych klientów, a jedynie ułatwia logowanie do nich. Dlatego przed dodaniem gier z danego serwisu do GOG Galaxy 2.0, musimy wcześniej zainstalować np. Steam, Epic Games Lanucher, Uplay lub Origin na komputerze.

gog galaxy 2.0
Nowy klient umożliwia zaimportowanie gier m.in. ze Steama, Origin, Uplay i Epic Games Store (graf. Jacek Tomczyk)

Bardzo wygodną opcją jest zakładka Ostatnie, w której mamy szybki dostęp do niedawno uruchamianych tytułów z różnych platform. Dzięki temu ulubione tytuły mamy cały czas pod ręką i nie musimy przeszukiwać biblioteki.

gog galaxy 2.0
GOG Galaxy 2.0 wyświetli tytuły z różnych platform, w które ostatnio graliśmy (graf. Jacek Tomczyk)

Jeśli jednak chcemy wyszukać konkretny tytuł, nie musimy pamiętać, w którym serwisie go kupiliśmy. Wystarczy, że przejdziemy do sekcji Wszystkie gry, w której znajduje się wygodna wyszukiwarka. Ta opcja z pewnością przypadnie do gustu osobom, które mają pokaźne kolekcje gier na kilku platformach.

wyszukiwarka gier w galaxy
Wygodna wyszukiwarka pozwoli odnaleźć konkretny tytuł, niezależnie na której platformie go kupiliśmy (graf. Jacek Tomczyk)

Jak dodać gry z Battle.netu do GOG Galaxy 2.0?

Jako fan gier Blizzarda nieco zmartwiło mnie, że od razu po zainstalowaniu klienta GOG Galaxy 2.0, nie ma możliwości importu gier z Battle.netu. Udało mi się jednak rozwiązać tę niedogodność instalując plugin dodający zakładkę i gry z Battle.Netu. Aby to zrobić, należy pobrać z GitHuba najnowszą wersję wtyczki, który znajdziecie pod tym adresem. A następnie rozpakować do folderu, który znajdziemy po wpisaniu w pasku wyszukiwania:

%localappdata%\GOG.com\Galaxy\plugins\installed
lokalizacja pluginów do gog galaxy
Pluginy do GOG Galaxy 2.0 instalujemy w folderze, który znajdziemy w danych klienta (graf. Jacek Tomczyk)

Chociaż bardzo mi się podoba polityka polskiego serwisu z grami dotycząca m.in. podejścia do zabezpieczeń DRM, to muszę z przykrością przyznać, że do tej pory bardzo niechętnie korzystałem z poprzedniej wersji GOG Galaxy. Zdecydowanie częściej gry uruchamiałem bezpośrednio z plików wykonywalnych (co ten klient jako jeden z nielicznych na rynku umożliwia). To się jednak od teraz zmieni, ze względu na bardzo użyteczne funkcje, które ułatwiają korzystanie z domowej biblioteki gier. | CHIP