Po apelu twórców Mission Impossible i Gwiezdnych Wojen o tryb reżyserski…

Jednym z problemów współczesnych telewizorów jest to, że często ich ustawienia nie są dostosowane do wysokich parametrów, w jakich nakręcono daną produkcję. UHD Alliance, do którego należy ponad 400 filmowców, zawarło porozumienie z firmami LG, Panasonic i Vizio. Przyszłe urządzenia tych firm będą wyposażone w specjalny przycisk, którym włączymy tryb filmowy. Telewizor również sam dostosuje ustawienia, jeśli wykryje w odtwarzanym tytule odpowiednie metadane. W nowych telewizorach produkowanych przez Vizio tryb reżyserski pojawi się w przyszłym roku, nie wiadomo natomiast, kiedy wprowadzą go dwie pozostałe firmy.
Po apelu twórców Mission Impossible i Gwiezdnych Wojen o tryb reżyserski…

Kilka miesięcy temu aktor Tom Cruise i reżyser Christopher McQuarrie (współtwórcy filmu “Mission: Impossible – Fallout”) zwrócili uwagę na złe domyślne ustawienia w większości urządzeń. Wywołują one tzw. efekt opery mydlanej, który sprawia, że obraz nie wygląda tak, jak zaprojektował producent filmu. Co prawda można zwykle samodzielnie skorygować ustawienia, jednak znaczna część widzów nie zdaje sobie z tego sprawy.

[banner slot=”text”]

Filmowcy z UHD Alliance wskazują na różnice dotyczące kolorów, kontrastu, współczynnika proporcji obrazu i częstotliwości odświeżania. Rian Johnson, który reżyserował tytuł “Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” tłumaczy, że wiele telewizorów domyślnie wygładza ruch (motion smoothing), co psuje oryginalną postać filmu.

tryb reżyserski
Z motion smoothing ma również problem Netflix

Podobny kłopot występuje w przypadku serwisów VOD, dlatego np. Netflix w ubiegłym roku nawiązał współpracę z Sony. Japoński producent w telewizorach Bravia z serii Master (modele A9F OLE i Z9F LED) wprowadził tryb skalibrowany – wybierając jedno ustawienie w menu, można cieszyć się wyraźnymi kolorami, kontrastem i uniknąć “smużenia” obrazu. A w przyszłości zobaczymy, czy producenci telewizorów wezmą pod uwagę apel UHD Alliance i tryb reżyserski stanie się standardem. | CHIP

Więcej:tvuhd