Dlaczego nie ma krzyży na mapach Google Chrome? – pytał w lipcu poseł

W lipcu tego roku poseł Artur Szałabawka złożył interpelację się do Ministerstwa Cyfryzacji z pytaniem dotyczącym oznaczeń kościołów katolickich na mapach Google Chrome. W piśmie skierowanym do Ministra czytamy:
mapy w google chrome
mapy w google chrome

Obecnie światowym liderem przeglądarek internetowych jest Chrome – przeglądarka firmy Google, posiadająca ponad 57% udziału na rynku. Dużym zainteresowaniem cieszy się oznaczanie na mapach muzeów, teatrów czy miejsc kultu religijnego. Obecnie ww. przeglądarka oznacza kościoły katolickie za pomocą piktogramu bez krzyża, będącego jednoznacznym symbolem świątyń, zaś meczety oznaczone są zgodnie z symboliką ich wiary, czyli półksiężycem i gwiazdą. W związku z powyższym, zwracam się z pytaniem, czy planowane są działania mające na celu prawidłowe, intuicyjne oznakowanie kościołów katolickich ich naturalną symboliką?

Minister Marek Zagórski odpowiedział na poselskie pytanie 9 września wyjaśniając, że choć Ministerstwo ma niewielki wpływ na stosowane przez Google piktogramy, to wystąpiło do Google o uwzględnienie zmiany. Problem w tym, że ministerstwo się spóźniło. Przynajmniej od sierpnia tego roku, czyli już po złożeniu poselskiego zapytania, na mapach Google świątynie katolickie oznaczane są stosownym piktogramem. Wcześniej był to piktogram przedstawiający fasadę budynku.

Niektóre media potraktowały interpelację jako niezasadną (niezależnie od intencji światopoglądowych), podpierając się obecnym wyglądem Google Maps. Ale internet nie zapomina i można znaleźć wpisy internautów co najmniej zaskoczonych faktem, że kościoły katolickie nie są reprezentowane odpowiednim symbolem. Dopiero w sierpniu tego roku na portalu Wykop.pl pojawiła się informacja o zmianie piktogramów.

wykop o krzyżach na google maps

Nas dziwi co innego, jak to się stało, że odpowiadając na pismo Ministerstwo nie zerknęło na mapy. Ale także to, że media piszące o poselskiej interpelacji w trochę “śmieszkującym” tonie, same nie sprawdziły wcześniejszego wyglądu piktogramów. Tak po prostu. | CHIP

 

Więcej:Google Maps