Edward Snowden został pozwany przez USA

Edward Snowden opublikował autobiografię pt. “Pamięć nieulotna” (oryg. Permanent record). 16 września trafiła także do sprzedaży w Polsce (Permanent Record). Według Departamentu Sprawiedliwości USA dokumenty, jakie podpisał przy zatrudnianiu się na stanowisku analityka służb specjalnych USA w dalszym ciągu zobowiązują go do uzyskania ich akceptacji na publikację. Ponieważ Snowden, co nie jest zaskakujące, nie uzyskał takiej akceptacji rząd Stanów Zjednoczonych skierował pozew sądowy przeciwko słynnemu sygnaliście, który obecnie przebywa w Moskwie. Departament Sprawiedliwości zarzuca mu bowiem złamanie porozumień zawartych z CIA i Narodową Agencją Bezpieczeństwa. Informacje wywiadowcze powinny służyć bezpieczeństwu naszego kraju, a nie osobistym korzyściom – powiedział prokurator federalny Zachary Terwillger.
Edward Snowden-autobiografia

Edward Snowden opublikował autobiografię

Władze nie domagają się jednak zakazu dystrybucji książki w USA. Byłoby to o tyle nierealne, że książkę można kupić w wielu krajach, również online, nagrany został też audiobook. Departament Sprawiedliwości spróbuje przejąć wszelkie dochody z publikacji. Już zwrócił się do sądu o zablokowanie jakichkolwiek przelewów z wydawnictwa na konto Snowdena. Książkę wydało międzynarodowe wydawnictwo Macmillan, działające także w Polsce.

https://www.youtube.com/watch?v=W0lq9FF2Is8

Edward Snowden to amerykański sygnalista (whistleblower), były pracownik CIA i firmy Dell oraz Booz Allen Hamilton, pracujących dla NSA, który ujawnił kilkaset tysięcy poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów NSA, m.in. dotyczących programu PRISM. Na początku sierpnia 2013 Snowden otrzymał azyl tymczasowy w Rosji, gdzie przebywa do tej pory.

Snowdenowi poświęcony został film dokumentalny p.t. “Wielka ucieczka Snowdena”, który powstał w 2014 r. W tym samym roku powstał inny dokument, nagrodzony Oskarem “Citizenfour”, w reżyserii Laury Poitras Dwa lata później na ekrany wszedł film fabularny “Snowden”, wyreżyserowany przez Oliviera Stone’a.