Ekwador: wyciekły dane niemal wszystkich obywateli

W Ekwadorze zamieszkuje ok. 16,5 mln osób. Wyciek obejmował zatem najprawdopodobniej również dane zmarłych Ekwadorczyków. Szokująca jest nie tylko liczba rekordów, ale też rodzaj danych. Baza zawierała wiele poufnych informacji osobistych – numery identyfikacyjne, numery telefonów, dane z urzędu stanu cywilnego, informacje o wykształceniu i przebiegu kariery, adresy fizyczne i adresy e-mail. W wielu przypadkach ujawniono również dokumenty podatkowe firm i informacje o kontach bankowych jednego z największych banków w kraju.
ekwador
ekwador

Nietrudno wyobrazić sobie, co byliby w stanie zrobić z takimi informacjami przestępcy. Krajowy zespół ds. bezpieczeństwa i reagowania na incydenty komputerowe zablokował już dostęp do serwera, ale nie wiadomo, ile osób zdołało skopiować dane. Organy ścigania zatrzymały już Williama Roberto G., prawnego przedstawiciela firmy Novaestrat, do której należał serwer. Jak poinformowała na Twitterze Maria Paulo Romo, minister spraw wewnętrznych, śledztwo jest w toku.

[banner slot=”text”]

Wycieki danych zdarzają się bardzo często, ale najczęściej dotyczą one tylko konkretnego sektora np. e-maili i haseł, czy informacji finansowych przechowywanych przez bank. Omawiany tu przypadek jest znacznie poważniejszy. Nie wiadomo jak Ekwador zamierza uporać się z potencjalnymi skutkami wycieku. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Kristian Bojkow ukradł dane większości obywateli Bułgarii