ekwador

Ekwador: wyciekły dane niemal wszystkich obywateli

Specjaliści z firmy vpnMentor ujawnili ogromny wyciek danych. Z niezabezpieczonego serwera należącego do ekwadorskiej firmy konsultingowo-analitycznej Novaestrat do sieci przedostało się 18 GB danych osobistych i finansowych 20 mln Ekwadorczyków, w tym 7 mln dzieci.

W Ekwadorze zamieszkuje ok. 16,5 mln osób. Wyciek obejmował zatem najprawdopodobniej również dane zmarłych Ekwadorczyków. Szokująca jest nie tylko liczba rekordów, ale też rodzaj danych. Baza zawierała wiele poufnych informacji osobistych – numery identyfikacyjne, numery telefonów, dane z urzędu stanu cywilnego, informacje o wykształceniu i przebiegu kariery, adresy fizyczne i adresy e-mail. W wielu przypadkach ujawniono również dokumenty podatkowe firm i informacje o kontach bankowych jednego z największych banków w kraju.

Nietrudno wyobrazić sobie, co byliby w stanie zrobić z takimi informacjami przestępcy. Krajowy zespół ds. bezpieczeństwa i reagowania na incydenty komputerowe zablokował już dostęp do serwera, ale nie wiadomo, ile osób zdołało skopiować dane. Organy ścigania zatrzymały już Williama Roberto G., prawnego przedstawiciela firmy Novaestrat, do której należał serwer. Jak poinformowała na Twitterze Maria Paulo Romo, minister spraw wewnętrznych, śledztwo jest w toku.

Reklama

Wycieki danych zdarzają się bardzo często, ale najczęściej dotyczą one tylko konkretnego sektora np. e-maili i haseł, czy informacji finansowych przechowywanych przez bank. Omawiany tu przypadek jest znacznie poważniejszy. Nie wiadomo jak Ekwador zamierza uporać się z potencjalnymi skutkami wycieku. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Kristian Bojkow ukradł dane większości obywateli Bułgarii

1
Źródło: CNN
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.