EPYC Milan w 2020 roku

7 sierpnia miała miejsce premiera procesorów EPYC Rome. Tymczasem AMD nie zwalnia tempa i zapowiedziało już kolejną, trzecią generację układów przeznaczonych dla centrów danych. Procesorów EPYC Milan wykonanych w litografii 7nm+ powinniśmy spodziewać się w przyszłym roku. Proces technologiczny 7 nm+ pozwoli zmieścić o 20 procent więcej tranzystorów na tej samej powierzchni niż w przypadku litografii 7 nm, na której oparte były procesory z generacji Zen 2. Możemy się też spodziewać wzrostu wydajności rzędu około 10 procent w stosunku do poprzedniej generacji.
EPYC Milan w 2020 roku

Procesor EPYC Milan pojawi się w 2020 roku,a AMD pracuje nad kolejnymi układami dla centrów danych i superkomputerów (graf. AMD)

Procesory EPYC Milan zostaną wykorzystane razem z kartami NVIDIA Tesla następnej generacji (bardzo możliwe, że o nazwie Einstein) w superkomputerze Perlmutter, który jest budowany przez firmę Cray dla Amerykańskiego Departamentu Energii. Można się spodziewać, że superkomputer osiągnie moc 100 petaflopsów. Wartość kontraktu jaki firma Cray podpisała na budowę urządzenia, znanego również jako Nersc-9, to 146 milionów dolarów.

AMD pracuje też nad kolejną architekturą, Zen 4, która powinna pojawić się w 2021 roku wraz z czwartą generacją procesorów Epyc o nazwie Genoa. Jej też mozemy spodziewać się w superkomputerach i centrach danych. Już teraz Departament Energii Stanów Zjednoczonych planuje budowę kolejnego superkomputera o nazwie Frontier opartego o procesory EPYC i karty AMD Radeon Instinct. Prędkość obliczeń zmiennoprzecinkowy urządzenia będzie na poziomie 1,5 eksaflopsa. Oznacza to, że będzie to najszybszy superkomputer na świecie, co dla AMD będzie miało duże znaczenie wizerunkowe. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

22, 14, 12, 10, 7 nm…

Więcej:Epyc