Exynos 980 – mobilny procesor Samsunga z modemem 5G

Exynos 980 to pierwszy procesor Samsunga z wbudowanym modemem 5G. Można będzie dzięki niemu pobierać dane z prędkością do 2,5 Gbps. Ośmiordzeniowy układ powstaje w 8nm procesie technologicznym i składa się z 2 rdzeni Cortex-A77 i 6 procesorów Cortex-A55. Warto też wspomnieć o wydajnym układzie graficznym Mali-G76. Jak zapowiada producent – pozwoli on zmniejszyć opóźnienia i zapewni realizm w grach uruchamianych na ekranie smartfonu.
Exynos 980 – mobilny procesor Samsunga z modemem 5G

Z kolei dzięki procesorowi przetwarzania obrazu (IPU), Exynos 980 będzie w stanie przetwarzać nagrania 4K przy zachowaniu 120 klatek na sekundę. Bardzo istotna jest tu też współpraca pomiędzy IPU, a układem odpowiedzialnym za zadania sztucznej inteligencji. Zintegrowany NPU pozwoli wykonywać obliczenia SI bezpośrednio na urządzeniu, bez potrzeby przesyłania danych przez sieć. Dzięki temu rozwiązaniu, smartfon będzie w pełni wydajny nawet bez włączonej transmisji danych. Z drugiej strony pozwoli to zwiększyć prywatność i bezpieczeństwo informacji użytkownika urzadzenia.

Masowa produkcja Exynosa 980 rozpocznie się pod koniec roku. Nowy układ Samsunga będzie konkurował z procesorem Kirin 990, którego premiera nastąpi podczas niemieckich targów IFA. W kolejnych miesiącach możemy się spodziewać rywalizacji pomiędzy producentami mobilnych układów na tym polu.  | CHIP

Huawei 6 września pokaże procesor Kirin 990

Więcej:5gSamsung