Gartner: Blockchain w ciągu 10 lat może zmienić gospodarkę

Polem testowym blockchaina jest przemysł gier komputerowych. W szczególności esport. Ze względu na dużą liczbę użytkowników, rynek gier jest idealnym miejscem do sprawdzania jak radzi sobie technologia łańcuchów blokowych w praktyce. Później rozwiązania wypracowane przez firmy z branży cyfrowej rozrywki, są przenoszone także do innych branż. Najlepszym przykładem jest inwestycja Warner Music w producenta gry “CryptoKitties”, o której pisaliśmy w CHIP-ie na początku września.
IBM woli mówić o blockchainie i cyfrowych rejestrach niż o kryptowalutach (graf. standard.co.uk)

IBM woli mówić o blockchainie i cyfrowych rejestrach niż o kryptowalutach (graf. standard.co.uk)

Warner Music inwestuje w walutę opartą na blockchainie

Najbardziej dojrzałą obecnie technologią jest system rozproszonych rejestrów (DLT), który jest testowany m.in w sektorze bankowym. Dość szybko też powinny upowszechnić się inteligentne kontrakty i programy lojalnościowe oparte na blockchainie, a także usługi powiernicze. Duże znaczenie blockchain będzie miał z pewnością w handlu detalicznym. Ta struktura danych jest w stanie zapobiegać fałszerstwom. Kluczowe znaczenie w tym sektorze będzie miało połączenie blockchaina z innymi technologiami takimi jak sztuczna inteligencja, czy idea internetu rzeczy (Internet of Things).

Gartner opublikował tzw. hype cycle dotyczący technologii blockchain (graf. Gartner)

Problemem z technologią blockchain, który wskazywali pytani kierownicy działów IT w firmach, jest brak regulacji prawnych. Te powinny pojawić się w ciągu dekady, co ułatwi wprowadzanie rozwiązań opartych na łańcuchach blokowych. Zdaniem Gartnera, blockchain może mieć kluczowe znaczenie w zmienianiu modeli biznesowych we wszystkich branżach. Jednak aby efekt był zauważalny, konieczne jest wprowadzenie wszystkich aspektów związanych z blockchainem i dostosowanie do tej technologii prowadzonej działalności. Kluczowymi elementami są decentralizacja i tokenizacja, które mogą zapewnić przewagę na rynku.

[banner slot=”text”]

Obecnie twórcy kryptowalut i powiązanych z nimi narzędzi inwestycyjnych ICO, starają się rozwiązać problemy, jakie przez kilka ostatnich lat pojawiły się w tym sektorze. Warto tu zwrócić szczególną uwagę na liczne piramidy finansowe i upadki giełd. Pomimo, że cyfrowe waluty są pierwszym zastosowaniem blockchaina, to ciągle nie można powiedzieć o pełnej ich adaptacji na rynku. Jednak w ciągu najbliższych 5 lat powinno się wyjaśnić, czy ta technologia ma przyszłość, czy może jest ślepą uliczką. Kluczowe znaczenie będą miały nowe rozwiązania, nad jakimi pracują twórcy nowej generacji kryptowalut, a także regulacje dotyczące ich regulacje prawne, które w końcu muszą zostać wypracowane przez rządy. | CHIP