Hakerzy atakują Wikipedię i użytkowników Twitcha

Wikipedia jest atakowana od piątkowego wieczoru. Problemy z dostępem do internetowej encyklopedii mają nie tylko Polacy, ale także użytkownicy m.in. z Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, a także krajów Bliskiego Wschodu. Jednak nie tylko Wikipedia stała się celem hakerów. Wcześniej internetowi wandale za cel wzięli sobie osoby prowadzące transmisje w serwisie Twitch. W szczególności ucierpieli gracze “Overwatcha”, popularnej strzelanki Blizzarda. Do cyberataków na Twitterze przyznała się grupa UKDillas. Nie jest jasne jakie motywy stoją za takim działaniem.
Hakerzy atakują Wikipedię i użytkowników Twitcha

https://twitter.com/UKDrillas/status/1170074170211934208

Amerykańska fundacja Wikimedia, która zarządza Wikipedią, w komunikacie jaki opublikowała na swojej stronie potwierdziła, że stała się celem ataków. Zaznaczyła przy tym, że stara się zapobiegać tego typu zagrożeniom i potępia działanie sprawców. Zwłaszcza, że godzą one w fundamentalne prawa człowieka do dostępu i dzielenia się informacjami.

Strony Wikipedii od piątku są niedostępne w wielu europejskich krajach (graf. Downdetector.com)

W ataku wykorzystano niezbyt skomplikowaną metodę zwaną DDoS (distributed denial of service). Polega ona na bombardowaniu konkretnych serwerów, za pomocą ciągłych połączeń przychodzących z zainfekowanych komputerów. Radzenie sobe z takim problemem jest bardzo trudne, ponieważ atakujący łączą się z różnych numerów IP, z urządzeń nad którymi udało im się przejąć kontrolę np. za pomocą wirusa.

[banner slot=”text”]

Warto dodać, ze skala nie była tak duża jak w przypadku zeszłorocznego ataku DDoS jaki był wycelowany w serwis GitHub. Mimo to, hakerom i tak udało się zablokować dostęp do popularnej usługi milionom użytkownikom na długie godziny. Wikipedia jest tworzona przez wolontariuszy i utrzymuje się z datków wpłacanych przez społeczność. | CHIP

Wikipedia nie działa w całej Europie