składany smartfon

Lenovo: patent na składany smartfon z podwójnym zawiasem

Jeden ekran, dwie możliwości składania.

W większości przypadków składany smartfon przypomina swoją konstrukcją książkę. Na życzenie użytkownik może korzystać z większej powierzchni ekranu, a potem złożyć go w pół i używać jak zwykłego telefonu. Lenovo, właściciel Motoroli, tęskni najwyraźniej do kultowej konstrukcji Razr z klapką. W swoim patencie opisuje smartfon, który ma jeden bardzo długi wyświetlacz. W otwartej formie zdecydowanie nie dałoby się go obsługiwać jedną ręką, ale po obróceniu do pozycji horyzontalnej na pewno świetnie oglądałoby się na nim filmy. Panoramiczny wyświetlacz doceniliby też gracze, oraz osoby, którym zależy na obsłudze dwóch aplikacji równocześnie – w górnej części ekranu można by odtwarzać film lub mieć uruchomione okno z wideokonferencją, a w dole dowolny inny program.

składany smartfon
Lenovo stawia na nietypowe proporcje (fot. letsgodigital.org)

Co ciekawe ten składany smartfon ma nie jeden, ale aż dwa zawiasy. Pierwszy znajduje się poniżej połowy urządzenia, a drugi w pewnym odstępie od niego. Tym samym w żadnym przypadku nie można zamknąć telefonu całkowicie – nawet w tej pierwszej opcji górna część ekranu mogłaby wyświetlać godzinę, stan baterii i powiadomienia. Drugi zawias z kolei nieco „skracałby” urządzenie, by przypominało wielkością obecnie używane smartfony.

składany smartfon
Czy klapki wrócą do łask? (fot. lestgodigital.org)

Ponieważ nie ma obecnie rozwiązań pozwalających schować skaner linii papilarnych w elastycznym ekranie, ten ma trafić standardowo na tył urzadzenia. Obecność zaledwie jednej kamery głównej i jednej dodatkowej sugeruje, że Lenovo nie zamierza konkurować z Galaxy Foldem czy Matem X – jeżeli oczywiście zdecyduje się wprowadzić swój pomysł w życie.

To nie pierwszy patent Lenovo na składany smartfon:

Składany smartfon Lenovo będzie można kilkukrotnie zgiąć

Przedstawiona tu koncepcja na składany smartfon z zawiasem nie jest pierwszym patentem Lenovo. W kwietniu pisaliśmy o bardzo podobnym urządzeniu. Wcześniejszy patent opisywał konstrukcję z dwoma wyświetlaczami z pojedynczym zawiasem, który można było kilkukrotnie zaginać. Wciąż nie wiemy kiedy Lenovo zdradzi cokolwiek na temat swoich planów. Rynek urządzeń mobilnych z elastycznymi ekranami dopiero raczkuje, ale wielu producentów jest już gotowa na nadchodzącą ewolucję. | CHIP

W naszych rankingach składanych smartfonów jeszcze nie ma, ale na pierwszym miejscu w kategorii Power od dłuższego czasu znajduje się Samsung Galaxy S10 Plus.