NASA zajęła się produkcją… filmów animowanych

Amerykańska agencja kosmiczna coraz bardziej zaczyna przypominać producenta programów telewizyjnych. Na koncie NASA ma już 3 statuetki Emmy, z których dwie otrzymała w tym roku za interaktywne transmisje z testu załogowego statku kosmicznego Dragon, a także za relację z lądowania na Marsie sondy InSight. Teraz agencja zajęła się produkcją edukacyjnych filmów animowanych, w których w przystępny sposób przybliża to, co wiemy o kosmosie.

W ramach serii „Explore Solar System & Beyond”, NASA zaczęła tworzyć filmy animowane z kreskówkowymi postaciami. Na jednym z nich (możecie go obejrzeć poniżej), naukowcy wyjaśniają w dowcipny sposób, czym są czarne dziury, a także dlaczego lepiej się do nich nie zbliżać zanadto. To niezwykłe jak w niespełna trzyminutowym filmiku można prosto przedstawić koncepcję, nad którą głowią się od lat naukowcy z całego świata.

W drugim filmie omawiana jest teoria dotycząca ciemnej energii, a także to, w jaki sposób astrofizycy starają się zrozumieć ten fenomen. Nie jest to aż tak humorystyczny animacja, jak „kreskówka” o czarnych dziurach. Kolorowe animacje jednak z pewnością pozwolą przybliżyć w łatwiejszy sposób ideę niewidzialnej siły, która odpowiada za rozszerzanie się wszechświata. W filmie przedstawiono też sposoby, które wykorzystują naukowcy do mierzenia ciemnej energii. Jednym z nich są przesunięcia ku czerwieni, które są widoczne w przypadku oddalających się od nas galaktyk.

Fizyka i astronomia to trudne tematy, jednak NASA pokazuje, że można w sposób prosty i przejrzysty przedstawiać skomplikowane zagadnienia. Niezrozumiała terminologia niekiedy zniechęca do zrozumienia nad czym pracują naukowcy w swoich laboratoriach, a tego typu produkcje mogą zachęcić przyszłych naukówców do sięgnięcia głębiej po filmy i opracowania popularnonaukowe. Jeśli i was zaciekawiła taka forma, polecamy nasze zestawienie najciekawszych kanałów popularnonaukowych tworzonych po polsku. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

NASA nagrodzona dwoma statuetkami Emmy

6
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.