Niewinny gest “OK” trafił na listę znaków wyrażających nienawiść

Powodem znalezienia się liście prowadzonej przez Ligę Antydefemacyjną jest fakt, że symbol przedstawiany za pomocą połączonych palców: kciuka i wskazującego, używany jest nagminnie przez białych ekstremistów. Niewinne “wszystko w porządku” może więc mieć zupełnie inne znaczenie. Liga podkreśla jednak, że zawsze należy brać pod uwagę kontekst.
Niewinny gest “OK” trafił na listę znaków wyrażających nienawiść

Na liście prowadzonej przez ADL widnieje obecnie 200 symboli, m.in. szczęśliwy kupiec, swastyka, czy charakterystyczny symbol krzyża używanego przez Ku Klux Klan. Znalazło się na niej także hasło “Diversity = White Genocide”, czyli “Różnorodność = ludobójstwo”. W komunikacie prasowym opublikowanym przez ADL czytamy: Uważamy, że by móc egzekwować prawo oraz by opinia publiczna była w pełni poinformowana konieczne jest przekazywanie prawdziwej intencji użycia tych symboli, które mogą być pierwszym sygnałem obecności nienawiści w społeczności lub szkole.

Liga zaczęła prowadzić listę w 2000 roku, aby pomóc rozpoznawać oznaki ekstremizmu. Wszystkie symbole uznane przez ADL za niewłaściwe znajdziecie tutaj. 

“Nawet jeśli ekstremiści nadal używają starych symboli, to regularnie nadają im nowe znaczenie, tworzą memy i slogany, po to, by wyrazić swoje nienawistne uczucia” – powiedział szef ADL Jonathan Greenblatt.

ADL uważa, że symbol OK stał się “popularną taktyką trollingową” stosowaną przez osoby o prawicowych poglądach, które często umieszczają zdjęcia w mediach społecznościowych, wykonując ten właśnie gest.

[banner slot=”text”]

Według portalu Know Your Mem nowe znaczenie symbolu OK pojawiło się już w 2015 r., gdy popularny w USA użytkownik serwisu Vine o nicku Pizza Party Ben zamieścił w sieci film, w którym wykonał dłonią gest OK, mówiąc “We should chill” i z opisem “White guys be like”. W czasie wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku Pizza Party Ben i Milo Yiannopoulos zaczęli wspólnie wykonywać ten gest podczas różnych wydarzeń popierających kandydaturę Donalda Trumpa (pokazaną poniżej, po prawej). Natomiast w lutym 2017 roku, użytkownicy serwisu 4chan rozpoczęli operację O-KKK, usiłując zalać Twitter i inne portale społecznościowe postami dowodzącymi, że gest pokazujący “wszystko w porządku” jest symbolem białej supremacji.

OK - symbol ekstremistów?
Niewinne “wszystko w porządku” stało się symbolem osób o ekstremalnie prawicowych poglądach.

ADL przypomina, że człowiek oskarżony o zabicie 51 osób w Christchurch, w Nowej Zelandii, na sali sądowej pokazał właśnie symbol OK. I raczej nie miał na myśli, że wszystko w porządku. A może…? | CHIP