Połączenia optyczne nowej generacji zapewnią przepustowość 2 Tb/s

Koncepcja chipletów (dodatkowych rdzeni obliczeniowych, obsługujących np. grafikę) optycznych jest znana i rozwijana od kilku lat. Szybka sieć optyczna zapewni błyskawiczną komunikację pomiędzy podzespołami komputera takimi jak CPU, GPU i pamięć operacyjna. Chiplet stworzony przez Ayar o nazwie TeraPHY zapewnia przepustowość na poziomie 2 terabitów na sekundę, co jest nieosiągalne dla układów SerDes. Co ważne, układ jest bardzo energooszczędny. Koszt energetyczny przesłania jednego bita wynosi mniej niż 5 pikodżuli.
Połączenia optyczne nowej generacji zapewnią przepustowość 2 Tb/s

Układ TeraPHY zapewnia przesył danych na poziomei 2 Tb/s (fot. Ayar)

TheraPHY wykorzystuje stworzoną przez Intela technologię EMIB (Embedded Multi-Die Interconnect Bridge), dzięki której można pomieścić wiele chipletów na wspólnym krzemowym mostku. Urządzenie używa też magistrali Advanced Interface Bus (AIB). To nowy standard, który niebiescy udostępnili za darmo na licencji open-source licząc, że skorzystają z niego inni producenci, aby umożliwić szybki przesył danych pomiędzy poszczególnymi chipletami.

Co ważne, połączenia optyczne pozwolą przesyłać dane ze stabilną prędkością niezależnie od odległości. Dzięki temu w przyszłości zostanie wyeliminowane tzw. wąskie gardło, które ogranicza przesył danych. To jest szalenie istotne w związku z wprowadzaniem w życie idei IoT (Internet of Things), która zakłada, że elektroniczne przedmioty codziennego użytku będą ze sobą współpracowały. To jednak wymaga dużej przepustowości, którą z jednej strony zapewni sieć 5G, a z drugiej połączenia optyczne. | CHIP