Adobe anuluje subskrypcje użytkownikom z Wenezueli

Według oświadczenia Adobe użytkownicy mają czas do 28 października na pobranie zawartości, po czym konta zostaną dezaktywowane. 
Adobe anuluje subskrypcje użytkownikom z Wenezueli

Adobe odetnie użytkownikom w Wenezueli dostęp do swoich programów oferowanych w ramach usługi Adobe CC, za wyjątkiem Behance – platformy internetowej, na której prezentowane są już gotowe prace. Użytkownicy mają czas do 28 października na zgranie danych.

Adobe już jakiś czas temu zrezygnowało ze sprzedaży wersji pudełkowych, przechodząc na system subskrypcyjny. Co jaki widzimy oznacza, że w każdym momencie może przestać świadczyć opłaconą usługę. W tym przypadku jest to wynik sierpniowego rozporządzenia wydanego przez Donalda Trumpa, które praktycznie zakazuje całej wymiany handlowej z Wenezuelą.  Sankcje mają ułatwić prezydentowi Wenezueli Nicolasowi Maduro podjęcie decyzji o ustąpieniu ze stanowiska. 

Na stronie pomocy firma wyjaśniła: „Rząd USA wydał rozporządzenie nr 13 884, którego praktycznym skutkiem jest zakazanie prawie wszystkich transakcji i usług między amerykańskimi firmami, podmiotami i osobami prywatnymi w Wenezueli. Aby zachować zgodność z tym zamówieniem, Adobe jest zmuszone dezaktywować wszystkie konta w Wenezueli ”.

Na tej samej stronie jest też informacja o zwrocie pieniędzy: “W przypadku zakupu bezpośrednio od Adobe, do końca miesiąca zwrócimy pieniądze za wszelkie opłacone, ale niewykorzystane usługi. Nad tym samym pracujemy z naszymi partnerami.” Pytanie więc, jak na fakt zwrotu zapatrywać będą się firmy pośredniczące w sprzedaży.

Ponieważ rozporządzenie jest bezterminowe, nie wiadomo, jak długo potrwa nieobecność Adobe na wenezuelskim rynku – „Będziemy nadal ściśle monitorować rozwój sytuacji i dołożymy wszelkich starań, aby przywrócić usługi do Wenezueli, gdy tylko będzie to prawnie dozwolone” – czytamy w oświadczeniu.

Jeden z obrońców praw człowieka w regionie, Geoff Ramsey, napisał na Twitterze: „Niesamowicie nieproduktywne. (…) Sankcje odczują każda organizacja pozarządową społeczeństwa obywatelskiego lub niezależny przedstawiciel mediów, który korzysta z zarejestrowanych kopii Photoshopa, InDesigna lub Acrobata”.

Sankcje nałożone przez prezydenta Trumpa zamrażają wszystkie aktywa rządu Wenezueli w USA i zakazują z nimi transakcji. Są one podobne do sankcji nałożonych na Koreę Północną, Iran i Kubę. Stany Zjednoczone są jednym z ponad 50 narodów, które nie uznają Maduro za prawowitego prezydenta Wenezueli. 

 

Więcej:Adobe