Dane polskich firm w rękach Google?

O tym, że Google zostało partnerem strategicznym pisaliśmy już we wrześniu, ale o nie podnoszonym wcześniej aspekcie przypomina dziennik Rzeczpospolita. Otóż w polskiej publicznej chmurze obliczeniowa mają być przechowywane m.in. dane wrażliwe polskich firm. Chmura już częściowo istnieje, teraz planowane są kolejne etapy rozwoju.
chmura krajowa

chmura krajowa

Partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej zostało wybrane Google. A to znaczy ni mniej ni więcej, że zagraniczny podmiot będzie mieć dostęp do wszystkich informacji dotyczących polskich firm. I nie ma znaczenia, że Google w tym celu uruchomi w Polsce specjalnie dla Chmury Krajowej przygotowane centra danych. Zapewniając przy tym, że pliki dotyczące danych polskich firm będą składowane na serwerach fizycznie znajdujących się w Polsce. Dlaczego? Bowiem zgodnie z amerykańską ustawą Cloud Act z 2018 r. mówiącą o legalnym wykorzystaniu danych za granicą, władze USA bez potrzeby załatwiania jakichkolwiek międzynarodowych formalności i składania wniosków, mogą zmusić amerykańskiego operatora, w tym przypadku Google, do przekazania danych klientów.

Mamy więc do czynienia z sytuacją, w której zagraniczny dostawca usługi, świadczący tę usługę nawet za granicą, używając do tego infrastruktury zbudowanej w innym kraju, może zostać zmuszony do przekazania danych klientów. I żadne zapewnienia o ochronie prywatności nie pomogą, jeśli np. FBI czy CIA skorzystają z argumentu “bezpieczeństwo”. Gwoli sprawiedliwości Cloud Act dotyczy wszystkich amerykańskich operatorów chmurowych, także Microsoftu, Amazona czy Oracle.

Dziennik Rzeczpospolita zadał pytanie Romanowi Młodkowskiemu, dyrektorowi strategii Operatora Chmury Krajowej (OChK) o bezpieczeństwo tego rozwiązania, który zauważa, że OChK oferuje własną infrastrukturę i wyjaśnia: Jeśli klient chce podnieść poziom bezpieczeństwa, może posługiwać się kluczami szyfrowymi, które są w jego posiadaniu, i ani my, ani nasi partnerzy nie będą w stanie udostępnić tych kluczy żadnym władzom.