Dotykowe klawiatury nam nie straszne. Piszemy z szybkością 38 słów na minutę

Wyniki nowych badań zaprezentowanych podczas konferencji MobileHCI na Tajwanie pokazują, że ludzie, którzy piszą oboma kciukami na urządzeniu mobilnym robią to ze średnią prędkością ok. 38 słów na minutę. Z czego wyższe tempo, średnio 40 słów na minutę, osiągana jest przez osoby w wieku od 10 do 19 lat.
pisanie
pisanie

W 2018 r. sprawdzono, jak szybko robią to maszynistki. Większość z nich osiąga 52 słowa na minutę. Trudno to przełożyć na polskie systemy, bowiem w naszym kraju, by podać tempo pisania, posługujemy się liczbą znaków na minutę. Niezależnie jednak od tego widać, że osoby “tekstujące” na smartfonach piszą tylko trochę wolniej niż profesjonalna maszynistka. Fakt, należy wziąć pod uwagę to, że słowo słowu nierówne i maszynistki nie posługują się skrótami typu “CU” lub “BRB”, co przecież też można uznać za słowo. Nie korzystają też z podpowiedzi.

[banner slot=”text”]

Dzieci okazują się szybsze od swoich rodziców o ok. 10 słów na minutę. Może się wiec okazać, że jeszcze trochę i kolejne pokolenia użytkowników smartfonów będą pisać na smartfonowych klawiaturach równie szybko jak maszynistka. Mając do dyspozycji tylko dwa palce, a nie dziesięć, jak ma to miejsce w przypadku pisania na pełnej klawiaturze komputera.

Badanie zostało przeprowadzone przez zespół badawczy z Uniwersytetu Aalto w Finlandii i ETH Zürich w Szwajcarii na olbrzymiej próbie ponad 37 tys. osób.  W teście wzięli po prostu udział ochotnicy, w wieku od 10 do 59 lat, którzy zgłosili przez stronę internetową typingtest.com prowadzoną przez firmę TypingMaster Inc., oferującą testy szybkości pisania i szkolenia w tym zakresie.

Testy odbywały się w języku angielskim, więc badacze zauważyli różnicę prędkości między uczestnikami. Osoby, dla których angielski jest językiem ojczystym osiągnęły 37,8 słów na minutę. Pozostałe były wolniejsze – ich tempo to 30,4 słowa na min.

Najbardziej widoczna różnica związana jest jednak z wiekiem uczestników testu. Młodzież, od 10 do 19 lat,  osiąga 39,6 sł./min., a ludzie w wieku od 50 do 59 lat osiągają jedynie 26,3.

Szybsi są także ci, którzy piszą kciukami od tych, którzy używają palców wskazujących. Używanie autokorekty przyspiesza wprowadzanie tekstu, ale korzystanie z funkcji przewidywanego tekstu – już nie. Wręcz spowalnia ten proces.

Gdybyście  chcieli sprawdzić jak radzicie sobie na klawiaturze komputera, możecie zajrzeć na stronę Szybkie pisanie na klawiaturze. 

Więcej:klawiatura