Druk 3D szkodzi

Podczas pracy drukarki 3D, tworzywo sztuczne jest topione, a następnie nakładane warstwami. Podgrzewanie filamentu powoduje uwalnianie lotnych związków. Naturalnie, im wyższa temperatura topnienia, tym silniejsza jest emisja tych związków. Jeden z najpopularniejszych materiałów do druku 3D, ABS (terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy), powodował większą emisję, niż polilaktyd (PLA), który topi się w niższych temperaturach. Jednak to PLA charakteryzuje się większą toksycznością, choć obydwa związki mają negatywny wpływ na żywotność komórek. Natomiast emisja ABS jest znacznie silniejsza, więc to te cząsteczki stanowią większy problem dla zdrowia operatora drukarki.
3d druk
3D druk

Druk 3D ma niekorzystny wpływ na zdrowie osób obsługujących drukarki, dowodzą naukowcy z Georgia Institute of Technology. W zasadzie zaskoczenia nie ma. Inhalowanie się podgrzanym plastikiem nikomu i w żadnych okolicznościach nie wychodzi na dobre. Od kilku lat wiadomo, że stacjonarne drukarki 3D pracujące bez osłony, mogą być potencjalnie niebezpieczne ze względu na tworzenie najdrobniejszych cząstek (UFP) i lotnych związków organicznych (VOC). Teraz są jednak na to twarde dowody. Badacze przeprowadzili serię testów, aby zbadać wpływ tych związków na kultury komórek układu oddechowego ludzi i komórek układu odpornościowego szczurów.
“Wszystkie testy wykonywane były przy użyciu wysokich stężeń. Ich rezultaty wskazały na toksyczne działanie różnych filamentów wykorzystywanych w procesie druku 3D” – mówi nadzorujący testy dr Rodney Weber z Gatech.

[banner slot=”text”]

“Przeprowadzone przez nas testy wskazują, że długotrwała ekspozycja na cząstki uwalniane podczas topienia filamentów może mieć podobny wpływ na zdrowie, co ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza w miastach spowodowane m.in. spalinami” – skomentował wyniki testów dr Weber.

Wniosek z badania jest prosty. Jeśli obsługujecie drukarkę 3D, to warto ustawić ją w pomieszczeniu ze sprawną wentylacją i raczej nie pochylać się nad nią bez potrzeby, nawet jeśli drukujecie coś niezwykle cudownego. Niekoniecznie potrzebujecie maski przeciwgazowej. Przydaje się jednak zdrowy rozsądek.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Replikator, czyli szybki druk 3D za pomocą światła

 

Więcej:druk 3D