Druk 3D – szybka drukarka tworzy 4-metrowe przedmioty

Druk 3D miał swoje początki jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. Pierwsze drukarki były powolne, a tworzone przedmioty łatwo można było zepsuć. Przełom nastąpił w 2015 roku, kiedy to naukowcy z Uniwersytetu Północnej Karoliny opracowali metodę CLIP, której skrót oznacza ciągłą produkcję interfejsów cieczowych (ang. Continuous Liquid Interface Production). Metoda polega na umieszczeniu źródła światła ultrafioletowego pod basenem z żywicą i przezroczystym oknem. Robotyczne ramię powoli unosi żywicę, którą zestala światło lasera. Dzięki temu powstające w ten sposób przedmioty są bardziej wytrzymałe i mogą mieć gładkie powierzchnie.
3D druk

Druk 3D za pomocą żywicy

Ta metoda miała jednak pewne ograniczenia, związane z nagrzewaniem się całego mechanizmu, co mogło prowadzić do uszkodzeń. Teraz ten problem został wyeliminowany dzięki zastosowaniu chłodzenia cieczą, którą umieszcza się pod pojemnikiem z żywicą. Pozwala to lepiej kontrolować przepływ ciepła i drukować znacznie większe przedmioty, co możecie zobaczyć na nagraniu powyżej. W ten sposób można drukować obiekty o przekroju metra kwadratowego i wysokie na nawet 4 metry. W przyszłości, dzięki zastosowaniu dodatkowych projektorów światła ultrafioletowego, można będzie tworzyć znacznie większe obiekty.

Twórcą metody CLIP jest John DeSimone, założyciel amerykańskiej firmy Carbon, która współpracuje z takimi firmami jak Adidas i Ford. Możemy się spodziewać, że wkrótce także głośno zrobi się o firmie Azul 3D Chada Mirkina, dzięki udoskonalonej technologii druku 3D. | CHIP

[offers keywords=”drukarka+3d”]

WARTO PRZECZYTAĆ:

Replikator, czyli szybki druk 3D za pomocą światła

Więcej:druk 3D