Facebook uruchamia Facebook News

Według serwisu The Next Web jeszcze w tym tygodniu na Facebooku pojawi się zakładka z wiadomościami. Podczas opisywanego przez nas przesłuchania przed Kongresem Mark Zuckerberg powiedział bowiem: W tym tygodniu ogłosimy uruchomienie dużego projektu dotyczącego wiadomości i dziennikarstwa, w ramach którego współpracujemy z wieloma osobami tworzącymi nowy produkt, wspierający wysokiej jakości dziennikarstwo. 
Facebook News
Facebook News

W odróżnieniu od Google, które nie zamierza płacić wydawcom, Facebook zamierza płacić dużym wydawcom 3 mln dol. rocznie. Mowa jest oczywiście o dużych wydawcach, czyli takich, którzy ewentualnie mają finansowe zasoby, by upomnieć się o swoje prawa. O małych na razie mowy nie ma.

[banner slot=”text”]

Już od początku roku Facebook prowadzi rozmowy z konkretnymi wydawcami, m.in. z Bloombergiem, ABC News, The Washington Post oraz Dow Jones, właścicielem Wall Street Journal. W zamian za możliwość oferowania użytkownikom materiałów pochodzących z opiniotwórczych mediów Facebook ma im płacić stosowny abonament. Zgodnie z doniesieniami jego wartość to 3 mln dol. w wypadku każdego z wydawców, zaś z niektórymi z nich Facebook chce podpisać umowę 3-letnią. W ramach Facebook News ma pojawić się także możliwość przejścia na stronę subskrypcji konkretnego tytułu.

Więcej:Facebook