Galaxy S11 ze spektrometrem? Policzy kalorie w produktach

Samsung Galaxy S11 stanie się ulubionym smarfonem wszystkich dbających o wagę? Może tak się stać, jeśli producen faktycznie zastosuje w nim opatentowane rozwiązanie. Holenderski serwis LetsGoDigital dotarł do patentu, który koreański koncern 20 marca złożył w Amerykańskim Biurze Patentowym. Dotyczy on wbudowanego w smartfon spektrometru, który za pomocą podczerwieni będzie badał właściwości obiektów znajdujących się w jego pobliżu. Analizą widma zajmowałby się specjalny czip i na jej podstawie określałby takie parametry jak wilgotność, poziom cukru, czy tętno. Oczywiście, istnienie patentu nie oznacza jeszcze, że spektrometr pojawi się w kolejnej odsłonie produktów Samsunga, choć jest to bardzo prawdopodobne.
Galaxy S11 ze spektrometrem? Policzy kalorie w produktach

Samsung opatentował nowy rodzaj spektrometru wykorzystujący kamerę 3D (graf. Samsung)

Nie jest to oczywiście nowa technologia, choć zazwyczaj kojarzymy ją z opasek sportowych i smartwatchy. Uproszczona wersja spektrometru obecna jest w urządzeniach Samsunga już od ponad 5 lat, począwszy od modelu Galaxy S5, który miał wbudowany pulsometr. Wygląda jednak na to, że koreański producent zamierza udoskonalić tę technikę i wykorzysta również kamerę 3D. Dzięki niej smartfon zarejestruje trójwymiarowy obraz obiektu, po czym wyśle falę elektromagnetyczną, która zbada skład.

[banner slot=”text”]

Warto przypomnieć, że urządzenie o podobnych funkcjach już pojawiło się na rynku. Chińska firma Changhong w 2017 roku wyprodukowała smartfon H2, który za pomocą czujnika SCiO z dużą dokładnością analizował skład produktów. Urządzenie nie zyskało dużej popularności na rynku, jednak wygląda na to, że wkrótce podobne funkcje zagoszczą na dobre w smartfonach. Dzięki zaawansowanym czujnikom i wykorzystaniu układów, których zadaniem będzie analizowanie otoczenia, smartfony staną się jeszcze bardziej inteligentne niż dotychczas.

Galaxy S11 pojawi się prawdopodobnie na początku 2020 roku. Nowego flagowca Samsunga możemy spodziewać się w okolicach konferencji Mobile World Congress, która odbędzie się pod koniec lutego w Barcelonie. Pierwsze informacje mówią o zastosowaniu w aparacie matrycy ISOCELL Bright HMX o rozdzielczości 108 MP (efektywnie 27 MP) i pięciokrotnym zoomie optycznym. | CHIP