Gogle Varjo VR-2 Pro: obraz w rozdzielczości ludzkiego oka

Główną cechą nowych gogli Varjo jest duża rozdzielczość, która zapewnia powyżej 60 PPD (skrót od ang. Pixel Per Degree). To współczynnik, który określa jak bardzo widoczne są piksele. Im wyższy współczynnik, tym obraz bardziej realistyczny. Na współczynnik PPD wpływa wiele czynników takich jak odległość oczu od ekranu, rozmiar wyświetlacza, czy w końcu zagęszczenie pixeli. W przypadku gogli do wirtualnej rzeczywistości rzecz jasna pole manewru jest niewielkie i dość często po założeniu na głowę tańszych gogli można dostrzec strukturę pikseli.
Gogle Varjo VR-2 Pro: obraz w rozdzielczości ludzkiego oka

Gogle VR-2 i VR-2 Pro przeznaczone są do zastosowań profesjonalnych (fot. Varjo)

Gogle Varjo nie są jednak zestawami przeznaczonymi dla graczy, a raczej do profesjonalnych zastosowań w projektowaniu m.in. samochodów, budynków, a także do tworzenia realistycznych wizualizacji i symulacji komputerowych. Z urządzeń Varjo korzystają m.in. projektanci samochodów Audi. W takiej pracy bardzo istotne są szczegóły takie jak sposób w jaki łączą się różne materiały i jak wyglądają pod różnymi kątami i oświetleniem.

Nowe gogle Varjo współpracują z platformami SteamVR i OpenVR. Wykorzystują też technologię śledzenia dłoni, która jest rozwijana przez firmę Ultraleap. Warto przypomnieć, że bardzo podobny sposób sterowania rozwija też Oculus. Nie potrzeba specjalnych kontrolerów, aby wpływać na wirtualną rzeczywistość – to dłonie stają się kontrolerem, dzięki czemu można “dotykać” wirtualnych przedmiotów i nimi manipulować. | CHIP