Holograficzny wyświetlacz – nowy patent Sony

Hologramy kojarzą nam się z trójwymiarowymi obrazami, które unoszą się w powietrzu i które można oglądać z każdej strony. Patent Sony dotyczy jednak czegoś znacznie prostszego. Chodzi o standardowy ekran 2D, który na życzenie użytkownika oferowałby tryb holograficzny. Efekt byłby bliższy zatem znanemu nam dobrze 3D, ale prawdopodobnie ma oferować wrażenie bardziej przestrzenne i zapewniać większy poziom immersji. Po pierwsze dlatego, że nie wymagałby od widza wykorzystywania żadnych okularów. Po drugie zaś, rozwiązanie śledzić ma również twarz użytkownika, by na tej podstawie dopasowywać odpowiedni kąt widzenia.
holograficzny wyświetlacz
holograficzny wyświetlacz

holograficzny wyświetlacz
Rysunek techniczny z patentu Sony (fot. letsgodigital.org)

Do generowania obrazów holograficznych, Sony chce wykorzystać emiter światła oraz dużą liczbę mikroluster, które mogłyby się poruszać/przechylać z błyskawiczną prędkością. Kamery i czujniki światła służyłyby równie do obliczania odległości widza od ekranu oraz liczby osób znajdujących się przed ekranem. Wszystko po to, by móc wyświetlać np. treści 2D i 3D jednocześnie dla dwóch widzów. Wspomina się również o tym, że holograficzny wyświetlacz mógłby przedstawiać gry opracowane z myślą o VR.

[banner slot=”text”]

Czujniki mogłyby być umieszczane w dowolnym miejscu wokół wyświetlacza, np. przy górnej krawędzi albo dookoła ekranu. Dużą zaletą tego wynalazku jest fakt, że ma być on kompatybilny z konsolą Sony oraz konsolami innych producentów. Ponadto technologia działałaby również ze smartfonami i zestawami VR/AR. Sony wspomina nawet o możliwości modułowego łączenia ekranów ze sobą.

Niestety ponieważ jest to na razie wyłącznie patent, nie wiadomo czy rozwiązanie trafi do komercyjnej sprzedaży. Sony ma spore doświadczenie w kwestii holografii. Już 10 lat temu pokazywało swoje prototypy na targach Digital Content Expo, ale temat nie został szerzej wykorzystany. Być może tym razem będzie inaczej. | CHIP

W naszych rankingach telewizorów UHD powyżej 55 cali na pierwszym miejscu uplasował się model Sony KD-65AF9