Intel Core i9-9900KS – topowy chip 9. generacji

Czy Intel Core i9-9900KS jest obecnie najszybszym procesorem jaki wkrótce (przypomnę, że rynkowy debiut opisywanego układu ma nastąpić pod koniec bieżącego miesiąca) będziemy mogli zainstalować w komputerze stacjonarnym? Okazuje się, że wyniki uzyskane przez testerów z serwisu Tom’s Hardware nie są do końca oczywiste. Najnowszy chip Intela sprawdzi się w bardzo wydajnych komputerach do gier, które zwykle wyposażane są przecież także w topowe karty graficzne. W takim przypadku tandem: topowa karta graficzna + Intel Core i9-9900KS faktycznie przyniesie graczom największą liczbę klatek na sekundę. Trzeba jednak też podkreślić, że różnice w ilości FPS-ów, choć na korzyść układu Intela nie są powalające.
Intel Core i9-9900KS – topowy chip 9. generacji

Najszybszy układ desktopowy Intela? Z całą pewnością. Najszybszy do każdych zastosowań? Już niekoniecznie (fot. notebookcheck.com).

Ponadto Intel Core i9-9900KS jest obecnie – jeżeli wierzyć wynikom z wspomnianego serwisu (zainteresowanych odsyłam do pełnego materiału z TH) – najszybszym desktopowym układem do obliczeń jednowątkowych. W przypadku jednak rozbudowanych aplikacji wielowątkowych przewagę ma wyposażony w aż 12 rdzeni chip AMD Ryzen 9 3900X, w którym obliczenia mogą być przeprowadzane na 24 wątkach jednocześnie. Tymczasem opisywany tu Intel Core i9-9900KS jest – podobnie jak jego poprzednik, model Intel Core i9-9900K – procesorem 8-rdzeniowym i 16-wątkowym. Częstotliwości bazowe intelowskiego Core i9-9900KS są iście rekordowe (4 GHz bazowa, po 5 GHz na każdy rdzeń) i wyższe od wspomnianego układu AMD (odpowiednio 3,5 GHz częstotliwość bazowa i 4,7 GHz taktowanie rdzeni). Niemniej i tak w rozbudowanych, wielowątkowych obliczeniach dysponujący większą liczbą rdzeni i możliwością przetwarzania większej liczby wątków kodu w jednym cyklu zegara układ AMD Ryzen 9 3900X będzie uzyskiwał przewagę. Nie zapominajmy też, że chip AMD to układ korzystający już z technologii klasy 7 nm (co prawda nie we wszystkich komponentach, ale jednak), natomiast topowy procesor Intela to wciąż układ klasy 14 nm.

[banner slot=”text”]

Z kolei porównując układ Intel Core i9-9900KS do poprzednika, czyli procesora Intel Core i9-9900K, wydajność obu staje się porównywalna, o ile ten drugi chip mocno podkręcimy. Wtedy jednak wymagania energetyczne przemawiają za nowszym chipem, czyli 9900KS. O tym, czy Intel Core i9-9900KS będzie układem, który ma jakiś sens, zadecyduje jego cena. Ta nie jest jeszcze oficjalnie podana, testerzy z TH szacują, że może ona sięgać ok. 560 dolarów (czyli w Polsce, wliczając podatek VAT itp. należy spodziewać się ceny sięgającej 2700 zł. Za sam procesor. Dla porównania układ Intel Core i9-9900K charakteryzujący się wolniejszym o 400 MHz taktowaniem bazowym (3,6 GHz) możemy kupić za ok. 2300 zł. Ponad 17-procentowa różnica w cenie absolutnie nie przekłada sie na podobny wzrost wydajności. Owszem, Intel Core i9-9900KS jest szybszy od i9-9900K, ale skok wydajnościowy nie przekracza 10 procent.

Nowy układ ma oficjalnie pojawić się na rynku pod koniec tego miesiąca, jednak jego testy wydajnościowe już pojawiły się w Sieci (fot. Tom’s Hardware)

Niemniej doskonale wiemy, że z całą pewnością znajdą się zamożni entuzjaści układu Intel Core i9-9900KS, gdyż to dzięki niemu będą mogli zbudować wymarzony komputer do gier, zdolny – pod warunkiem instalacji topowej karty graficznej – do wyświetlenia największej liczby klatek na sekundę w ulubionych tytułach. Bycie “naj” ma swoją cenę, nic zatem dziwnego, że wstępne szacunki sugerują, że będzie to drogi procesor. Z drugiej strony, choć wydajność jednowątkowa układu Intela jest imponująca, wiele aplikacji i zadań nie związanych z grami, ma kod zdolny do realizacji obliczeń wielowątkowych. Dlatego w przypadku komputera do bardziej ogólnych zastosowań, czyli takiego, który ma zapewnić odpowiednio komfortową rozrywkę, ale też dobrze spisywać się w działaniu ze złożonymi, wielowątkowymi aplikacjami do pracy, postawiłbym na układ AMD Ryzen 9 3900X. | CHIP

[offers keywords=”AMD+Ryzen+9+3900X”]

W naszych rankingach znajdziecie wyniki testów procesorów dla entuzjastów. Na pierwszym miejscu w kategorii Power – AMD Ryzen Threadripper 2990WX.