Internet obchodzi dziś 50. urodziny

Internet ma 50 lat. Wszystko zaczęło się 29 października 1969 roku, około godziny 21:00 student Charles Kline, znajdujący się na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, napisał na klawiaturze słowo LOGIN i wysłał je do Billa Duvalla, przebywającego w Instytucie Stanforda, ok. 400 mil dalej. To była pierwsza wiadomość wysłana przez pierwszy węzeł sieci ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network). ARPANET został uruchomiony z inicjatywy Departamentu Obrony USA (DARPA). Tak naprawdę pierwsza próba skończyła się niepowodzeniem. Kline zdołał wstukać LO, gdy sieć się zawiesiła. Dopiero godzinę później udało się wysłać cały komunikat.
internet
internet

Wiedzieliśmy, że tworzymy ważną nową technologię, która, jak się spodziewaliśmy, będzie przydatna dla części populacji, ale nie mieliśmy pojęcia, jak naprawdę doniosłe było to wydarzenie – powiedział Leonard Kleinrock, przełożony Kline’a

ARPANET, finansowany przez Departament Obrony (DARPA), był projektem akademickim, mającym na celu umożliwienie komputerom wymianę informacji, opartym na rozproszonej architekturze TCP/IP. Sieć uznawana za przodka Internetu podobno istnieje do dziś, ale jak wiele wojskowych działań jest owiana tajemnicą (prawdopodobnie jest to projekt o nazwie, w życiu by nikt nie zgadł, MILNET). Komputery UCLA i Instytutu Stanford stanowiły dwa pierwsze węzły tej sieci. Potem dołączyły komputery z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara i Uniwersytetu Utah w Salt Lake City.

Arpanet
Arpanet (źr. Wikipedia)

W 1980 roku, po atakach hakerów zdecydowano się odłączyć część wojskową od akademickiej, ARPA zdecydowała się rozdzielić całkowicie wojskową część ARPANET od części akademickiej. Część wojskowa nadal ma nazwę ARPANET, zaś część cywilna stała się dobrze nam znanym Internetem. Rozwój sieci ruszył z kopyta, gdy w 1971 r. odtajniony został protokół TCP/IP.

Ojcami internetu, o ile to dobre określenie dla ludzi w tak młodym wówczas wieku, są Vinton Cerf oraz Robert Khan. W 1969 r. pierwszy z nich miał lat 26, drugi 31. Razem opracowali protokół TCP/IP, stanowiący podstawę funkcjonowania sieci. W 1992 roku Cerf wraz Khanem założyli Internet Society, organizację, która misją jest, by:

Internet był otwarty, globalnie połączony, bezpieczny i godny zaufania. Szukamy współpracy ze wszystkimi, którzy podzielają tę ideę.

Vint Cerf od 2005 roku jest głównym ewangelistą Google, a Robert Khan w 1986 r. założył Corporation for National Research Initiatives (CNRI), w której jest prezesem. Jest to organizacja non-profit wspierająca badania i rozwój w zakresie infrastruktury informacyjnej. W 2004 r. obydwaj panowie otrzymali Nagrodę Turinga. Krótki, ale bardzo zajmujący wywiad z Vintem Cerfem znajdziecie w serwisie BBC Tech.

Jak teraz wygląda internet i które serwisy są w nim najpopularniejsze możecie sprawdzić w serwisie The Internet Map. Bardzo ciekawa lektura. | CHIP

Więcej:internet