TEST: monitor 5K do biura, czyli LG 34WK95U

Pracując na monitorze LG 34WK95U na pewno nie można narzekać na brak przestrzeni roboczej: przekątna ekranu mierzy 34 cale w ultra panoramicznym formacie 21:9. Dzięki dołączonemu oprogramowaniu ekran można łatwo podzielić na dwa lub więcej segmentów w celu równoległego wyświetlania obrazu z kilku źródeł sygnału. Panel typu IPS ma rozdzielczość 5K (5120 x 2160 pikseli) i charakteryzuje się dużą jasnością. W pomiarach osiągnęliśmy ekstremalnie wysoki poziom 545 cd/m². Ci, którzy potrzebują ekranu o dużym kontraście nie znajdą na rynku lepszego rozwiązania wśród modeli przeznaczonych do pracy biurowej. Przestrzeń kolorów Adobe RGB jest pokryta w 88 procentach – to nie jest jeszcze poziom jaki zapewniają monitory przeznaczone do prac graficznych, ale zabrakło na prawdę niewiele. Do tego ekran może być skalibrowany sprzętowo. I wreszcie, co nie mniej ważne, zakres częstotliwości odświeżania jest zaskakująco duży – od 30 do 90 Hz.
LG 34WK95U
LG 34WK95U

LG 34WK95U: Praca w 5K

LG 34WK95U
Chociaż 34WK95U (czarny trójkąt) nie wypełnia przestrzeni kolorów Adobe RGB, osiąga niesamowitą głębię, szczególnie w zakresie od niebieskiego do czerwonego.

[banner slot=”text”]

Złącza i dodatki

Jeśli chodzi o porty, LG 34WK95U nie pozostawia wiele do życzenia. Monitor oferuje dwa wejścia HDMI z obsługą rozdzielczości 4K przy 60 Hz oraz Display Port dzięki któremu możemy cieszyć się obsługą pełnej, natywnej rozdzielczości 5K przy 60 Hz. Ogromnym plusem monitora jest złącze Thunderbolt , wykorzystujące interfejs USB C. Dzięki niemu możliwe jest podłączenie monitora do nowoczesnych ultrabooków, a także łączenie łańcuchowe. Thunderbolt to złącze przyszłości, więc możemy być pewni, że nasz monitor będzie doskonale współpracował z kolejnymi pokoleniami urządzeń – tak komputerów, jak i tabletów czy smartfonów. Thunderbolt umożliwia jednoczesne ładowanie np. podłączonego laptopa choć póki co rozwiązanie to nie działa z laptopami Apple co ma zostać poprawione przez aktualizację systemu MacOS.

Bogaty zestaw interfejsów zapewnia elastyczność i funkcjonalność podczas codziennej pracy.

Jak przystało na model z wyższej półki LG 34WK95U wyposażony jest w praktyczny koncentrator USB 3.0. Szkoda jedynie, że gniazda są zaledwie dwa. Alternatywą dla wbudowanych 5-watowych głośników jest praktyczne, choć często niedoceniane wyjście audio, do którego można podpiąć zarówno słuchawki jaki i zewnętrzne, mocniejsze głośniki. Dodatkowo zasilacz jest zintegrowany z obudową monitora, co ułatwia właściwe zarządzanie kablami.

 

LG 34WK95U
Ekran jest dobrze podświetlony, tylko po lewej stronie widać pewną nierównomierność.

Ergonomia

Drobna krytyka należy się zakresowi dostępnych regulacji położenia monitora. O ile wyświetlacz można przechylać i regulować jego wysokość, to doskwiera brak możliwości łatwego obrania go na boki, np w celu uniknięcia padającego na ekran światła słonecznego. Jeśli chodzi o padające światło, to unikalnym rozwiązaniem jest zastosowany przez LG czujnik oświetlenia, dzięki któremu automatyka monitora może dostosować jasność podświetlenia do panujących w pomieszczeniu warunków. W naszych testach automatyczne dostosowywanie jasności działało całkiem skutecznie, chociaż jego zakres był zdecydowanie wyższy do góry (podbicie jasności, kiedy w pomieszczeniu robiło się bardzo jasno, np. przez wpadające przez okna bezpośrednie światło słoneczne) niż w dół (wyciemnienie kiedy w pokoju robiło się całkiem ciemno). W rezultacie podczas nocnej pracy lub grania warto ręcznie zmniejszyć jasność monitora.

Monitory o dużych przekątnych i rozdzielczościach po podbiciu takich obszarów zastosowań jak odtwarzanie multimediów czy gaming powoli znajdują również uznanie pracowników biurowych. LG 34WK95U jest tego doskonałym przykładem. Rozległość i łatwość organizacji obszaru roboczego sprawia , że praca z takim ekranem jest po prostu bardziej przyjemna. | CHIP

znak Chip poleca

Więcej:LG