
TEST: monitor 5K do biura, czyli LG 34WK95U
W skrócie
- Świetny obraz WQHD
- Dobre pokrycie spektrum barwnego
- Wysoki zakres częstotliwości odświeżania
- Bardzo wysoka jasność i kontrast
- Dobry stosunek ceny do jakości
- Brak możliwości obracania
- Brak funkcji Pivot
Test LG 34WK650 sprawia, że natychmiast staje się jasne, na czym koncentruje się producent. Obraz 34-calowego panelu IPS zachwyca rozdzielczością WQHD i nowoczesnym formatem ekranu 21:9. Ponadto, jasność, kontrast i pokrycie przestrzeni kolorów są dobre. Monitor TFT wykazuje jedynie słabości w kategoriach Wyposażenie i Ergonomia. Brakuje między innymi portów USB i funkcji pivot. Ponadto urządzenia nie można obracać. Niemniej jednak, stosunek ceny do wydajności jest dobry.
LG 34WK95U: Praca w 5K
Pracując na monitorze LG 34WK95U na pewno nie można narzekać na brak przestrzeni roboczej: przekątna ekranu mierzy 34 cale w ultra panoramicznym formacie 21:9. Dzięki dołączonemu oprogramowaniu ekran można łatwo podzielić na dwa lub więcej segmentów w celu równoległego wyświetlania obrazu z kilku źródeł sygnału. Panel typu IPS ma rozdzielczość 5K (5120 x 2160 pikseli) i charakteryzuje się dużą jasnością. W pomiarach osiągnęliśmy ekstremalnie wysoki poziom 545 cd/m². Ci, którzy potrzebują ekranu o dużym kontraście nie znajdą na rynku lepszego rozwiązania wśród modeli przeznaczonych do pracy biurowej. Przestrzeń kolorów Adobe RGB jest pokryta w 88 procentach – to nie jest jeszcze poziom jaki zapewniają monitory przeznaczone do prac graficznych, ale zabrakło na prawdę niewiele. Do tego ekran może być skalibrowany sprzętowo. I wreszcie, co nie mniej ważne, zakres częstotliwości odświeżania jest zaskakująco duży – od 30 do 90 Hz.

Reklama
Złącza i dodatki
Jeśli chodzi o porty, LG 34WK95U nie pozostawia wiele do życzenia. Monitor oferuje dwa wejścia HDMI z obsługą rozdzielczości 4K przy 60 Hz oraz Display Port dzięki któremu możemy cieszyć się obsługą pełnej, natywnej rozdzielczości 5K przy 60 Hz. Ogromnym plusem monitora jest złącze Thunderbolt , wykorzystujące interfejs USB C. Dzięki niemu możliwe jest podłączenie monitora do nowoczesnych ultrabooków, a także łączenie łańcuchowe. Thunderbolt to złącze przyszłości, więc możemy być pewni, że nasz monitor będzie doskonale współpracował z kolejnymi pokoleniami urządzeń – tak komputerów, jak i tabletów czy smartfonów. Thunderbolt umożliwia jednoczesne ładowanie np. podłączonego laptopa choć póki co rozwiązanie to nie działa z laptopami Apple co ma zostać poprawione przez aktualizację systemu MacOS.

Jak przystało na model z wyższej półki LG 34WK95U wyposażony jest w praktyczny koncentrator USB 3.0. Szkoda jedynie, że gniazda są zaledwie dwa. Alternatywą dla wbudowanych 5-watowych głośników jest praktyczne, choć często niedoceniane wyjście audio, do którego można podpiąć zarówno słuchawki jaki i zewnętrzne, mocniejsze głośniki. Dodatkowo zasilacz jest zintegrowany z obudową monitora, co ułatwia właściwe zarządzanie kablami.

Ergonomia
Drobna krytyka należy się zakresowi dostępnych regulacji położenia monitora. O ile wyświetlacz można przechylać i regulować jego wysokość, to doskwiera brak możliwości łatwego obrania go na boki, np w celu uniknięcia padającego na ekran światła słonecznego. Jeśli chodzi o padające światło, to unikalnym rozwiązaniem jest zastosowany przez LG czujnik oświetlenia, dzięki któremu automatyka monitora może dostosować jasność podświetlenia do panujących w pomieszczeniu warunków. W naszych testach automatyczne dostosowywanie jasności działało całkiem skutecznie, chociaż jego zakres był zdecydowanie wyższy do góry (podbicie jasności, kiedy w pomieszczeniu robiło się bardzo jasno, np. przez wpadające przez okna bezpośrednie światło słoneczne) niż w dół (wyciemnienie kiedy w pokoju robiło się całkiem ciemno). W rezultacie podczas nocnej pracy lub grania warto ręcznie zmniejszyć jasność monitora.
Monitory o dużych przekątnych i rozdzielczościach po podbiciu takich obszarów zastosowań jak odtwarzanie multimediów czy gaming powoli znajdują również uznanie pracowników biurowych. LG 34WK95U jest tego doskonałym przykładem. Rozległość i łatwość organizacji obszaru roboczego sprawia , że praca z takim ekranem jest po prostu bardziej przyjemna. | CHIP
- Oceny
- Jakość obrazu 85
- Wyposażenie 53
- Ergonomia 73
- Zużycie energii 73
- Przekątna 34 cali
- Format obrazu 21∶9
- Wyświetlacz: Typ IPS
- Rozdzielczość 5.120 x 2.160 pikseli (WUHD)
- Częstotliwość odświeżania 90 Hz
- Głębia palety barw 10 bit
- Czas reakcji matrycy 5 ms
- Jasność 545 cd/m²
- Kontrast 1.235 :1
- Kontrast szachownicy 216 :1
- Pokrycie sRGB 99,8%
- Pokrycie Adobe RGB 87,7%
- Kąty widzenia przy kontraście 50% (w poziomie) 81 °
- Kąty widzenia przy kontraście 50% (w pionie) 68 °
- Technologia Sync brak
- Liczba wejść HDMI 2 porty
- Liczba wejść wideo 1 port
- Inne wejścia wideo 1 x Thunderbolt
- USB-Hub tak (USB 3.0)
- Funkcjonalność USB-C sygnał obrazu, ładowanie urządzeń, USB-Hub
- Wymiary 817 x 560 x 234 mm
- Waga 8,8 kg
- Regulacja wysokości ekranu tak
- Obracanie monitora na boki nie
- Funkcja Pivot nie
- Średnie zużycie energii 71,8 W
- Zużycie energii w trybie Standby 0,1 W
- Zasilacz wewn.