Naukowcy stworzyli mechaniczną latającą rybę. Sprawdźcie, jak działa prototyp

Twórcy robota inspirowali się prawdziwymi rybami z rodziny ptaszorowatych, które potrafią wybić się z wody za pomocą płetw piersiowych i szybować w powietrzu nawet przez 10 sekund nad powierzchnią wody. W przypadku mechanicznej latającej ryby, inżynierowie zastosowali karbid, który po odpaleniu w wodzie wystrzeliwuje robota na wysokość 26 metrów. Urządzenie wymaga co prawda jeszcze dopracowania, ale już to, co potrafi prototyp, potrafi zrobić ogromne wrażenie.
latająca mechaniczna ryba
latająca mechaniczna ryba

Wynalazek pozwoli konstruować urządzenia, które będą poruszały się w niesprzyjających warunkach, a zastosowanie znajdą m.in. w ratownictwie. W czasie powodzi i innych klęsk żywiołowych częstym problemem staje się dotarcie do zalanych lub uszkodzonych terenów. Zdarza się też, że drony sobie nie radzą, napotykając przeszkody terenowe takie jak niecki, skały, czy lód. Bardziej wszechstronne roboty będą mogły w takim wypadku po prostu odfrunąć i kontynuować swoje zadania.

Robotyka w ostatnich latach stała się dużym polem innowacji. Bezzałogowe drony są wykorzystywane w transporcie, ratownictwie a także w wojsku. Z kolei amerykańska firma Boston Dynamics produkuje czworonożne maszyny kroczące, które potrafią pokonywać przeszkody podobnie jak zwierzęta i ludzie. Kolejnym etapem będą maszyny, które będą jeszcze bardziej wszechstronne i dostosują się do warunków. Zupełnie jak Transformery z komiksów i filmów animowanych z lat 80 ubiegłego wieku. | CHIP

Więcej:robotyka