Nie żyje Aleksiej Leonow

Aleksiej Leonow wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną 18 marca 1965 r. Spacer trwał zaledwie 12 minut. Kosmonauta oddalił się od statku Woschod 2, asekurowany liną z kablem telefonicznym. Eksperyment o mały włos nie zakończył się tragicznie, bowiem skafander typu Bierkut napęczniał tak, że Leonow nie mógł się wcisnąć do włazu Wostoka. Ostatecznie zmniejszył ciśnienie w skafandrze i jakoś się zmieścił, choć próba ponownego wejścia do statku trwała prawie 8 minut. Niewiele krócej niż sam spacer. Z kolei już po wejściu Leonowa na pokład Wostoka okazało się, że sam właz nie domknął się hermetycznie, więc z Wostoka ucieka powietrze. Kosmonauci włączyli więc dozownik tlenu, by wyrównać stratę. Nadmiar tlenu w kabinie mógł doprowadzić do eksplozji, gdyby podczas wchodzenia w atmosferę doszło do jakiegokolwiek iskrzenia w jej wnętrzu. Ostatecznie, podczas lądowania, statek przestał reagować na polecenia personelu naziemnego i wbrew wcześniejszym ustaleniom kosmonauci sami musieli wylądować.
Aleksiej Leonow

Leonow

W wieku 85 lat zmarł radziecki kosmonauta Aleksiej Leonow. Był pierwszym człowiekiem, który wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną. Pogrzeb odbędzie się 15 października.

Aleksiej Leonow
Leonow – pierwszy człowiek, który spacerował w kosmosie

Kolejny lot Aleksiej Leonow odbył na statku Sojuz 19 razem z Walerijem Kubasowem. Drugi lot trwał od 15 do 21 lipca 1975. Wówczas wyzwaniem było połączenie się na orbicie amerykańskiego statku Apollo z radzieckim Sojuzem 19. 17 lipca obydwa kosmiczne pojazdy wykonały manewr cumowania, a po trzech godzinach od połączenia dowódcy statków – Thomas Stafford i Aleksiej Leonow przywitali się osobiście przez otwarty właz Sojuza.
Po zakończeniu kosmicznej kariery Aleksiej Leonow był do 1991 zastępcą komendanta Centrum Szkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina.

https://www.youtube.com/watch?v=BuRN-V5mCFM

Historię pierwszego kosmicznego spaceru opowiada rosyjski film “Время первых” (po polsku przetłumaczony jako “Czas pionierów”), który pierwotnie miał być wyreżyserowany przez Jurija Bykowa. Prace nad nim ostatecznie zakończył Dmitrij Kisieljow. Aleksiej Leonow był jednym z głównych konsultantów. Prace nad nim ostatecznie zakończył Dmitrij Kisieljow. Premiera filmu miała miejsce w kwietniu 2017 r. Niestety, zabrakło go na ekranach polskich kin.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Misja odwołana: Kosmiczne niewypały