Nowy PC albo najszybsze konsumenckie pamięci DDR4 – wybór należy do ciebie

Zestaw składa się z dwóch kości DDR4 i specjalnego układu chłodzenia Corsair Vengeance Airflow, który można opcjonalnie zamontować, choć pamięci możemy chłodzić również klasycznym radiatorem. Najwyższe częstotliwości uzyskamy na płytach głównych AMD z chipsetem X570. Corsair przetestował swoje kości pamięci na płytach głównych MSI’s X570 Godlike, MEG X570 Ace, MEG X570 Unify i Prestige X570 Creation. Nie jest do końca jasne, jak moduły sobie radzą na innych platformach, ale trzeba pamiętać, że wymagają one napięcia 1,5 V, czyli o 25 procent wyższego, niż standardowe napięcie DDR 4.
Nowy PC albo najszybsze konsumenckie pamięci DDR4 – wybór należy do ciebie

Zestaw Corsair Vengeance LPX DDR4-5000 kosztuje 5750 złotych (fot. Corsair)

Oczywiście, pamięci po zainstalowaniu nie będą od razu pracowały z najwyższą możliwą częstotliwością. Aby osiągnąć wymarzone 5000 MHz będziemy musieli zagłębić się w instrukcję obsługi i wybrać odpowiednie ustawienia BIOS-u, które można znaleźć pod tym adresem. Na pytanie, czy warto inwestować w superszybkie pamięci RAM aż takie pieniądze, musicie odpowiedzieć sobie sami. Osobiście jestem ciekaw ile osób skusi się na zakup, biorąc pod uwagę, że kości współpracują jedynie z chipsetem X570 dla nowych procesorów AMD Ryzen 3000.

W skład zestawu wchodzi też układ chłodzący Corsair Vengeance Airflow (fot. Corsair)

Warto też wspomnieć, że rekord szybkości pamięci RAM DDR4 dzierży obecnie produkt firmy Micron Ballistix Elite DDR4-3600. Stavros Savvopoulos i Phil Strecker z Overclocked Gaming Systems podkręcili te pamięci do 5726 MHz. Dzień wcześniej wynik o prawie 100 MHz niższy uzyskały podkręcone pamięci Adata Spectrix D60G. | CHIP