PayPal się wycofuje – nie będzie wspierać libry

Ale jak widać współpraca nie dotyczy kryptowluty. Choć PayPal w tym “gładkim” oświadczeniu takiej możliwości nie wyklucza. Być może przyczyną wyjścia ze stowarzyszenia jest fakt, że pomysł kryptowaluty Facebooka został skrytykowany przez instytucje finansowe wielu europejskich państw. A Niemcy i Francja wprost zapowiedziały, że uniemożliwią jej wprowadzenie na terenie UE. Szefowie instytucji finansowych tych państw, uznali, że skala projektu jest zbyt duża, wziąwszy pod uwagę liczbę użytkowników FB i ewentualne wahania kursów libry mogą spowodować nieprzewidywalne i groźne konsekwencje dla europejskich rynków finansowych. Zaniepokojona pomysłem nowej kryptowaluty jest też Komisja Finansów Kongresu USA. Zasiadający w niej kongresmeni wystosowali do Facebooka oficjalny list, w którym zażądali do natychmiastowego zawieszenie prac wprowadzeniem libry do ogólnego obiegu. Podobny apel wystosował także prezes amerykańskiego Banku Centralnego.
PayPal wychodzi ze stowarzyszenia Libra

PayPal wychodzi ze stowarzyszenia Libra

PayPal jest pierwszą firmą, która wycofuje się z grona przedsiębiorstw, mających wspierać Facebooka we wprowadzeniu libry na rynek kryptowalut. Firma w piątek wysłała do serwisu TechCrunch oświadczenie, że nie będzie wspierać libry, ale nie podała przyczyn decyzji. 

PayPal podjął decyzję, aby zrezygnować z uczestnictwa w Stowarzyszeniu Libra i skoncentrować się na rozwijaniu naszej obecnej misji (…) Dążymy do demokratyzacji dostępu do usług finansowych dla społeczności, które ich potrzebują. Nadal wspieramy librę i spodziewamy się w przyszłość współpracować w tej kwestii. Facebook jest wieloletnim i cenionym partnerem strategicznym PayPal,  będziemy nadal z nim współpracować i wspierać go w różnych dziedzinach.
źr. Tech Crunch

PayPal był jednym z pierwszym członków Stowarzyszenia Libra, gromadzących pierwotnie 28 firm i organizacji non-profit pomagających w rozwoju libry. Pozostali członkowie to m.in. Visa, Mastercard, Uber, Lyft, Spotify, PayU,  a także Andreessen Horowitz i Union Square Ventures.

Libra wzbudza emocje na rynkach finansowych, bowiem w tym przypadku “emitentem” pieniądza, wyjętym w zasadzie spod jakiejkolwiek kontroli państwowej, byłby duży niezależny podmiot o globalnym zasięgu.  Librą miałyby być dokonywane płatności np. przez Messengera i w internecie

Wirtualny pieniądz ma pozwolić na realizowanie płatności przez Messengera i WhatsApp, za pomocą aplikacji Calibra. W przyszłości ma obsługiwać także coraz więcej mobilnych usług finansowych. Nic dziwnego, że rynki finansowe są zaniepokojone, a to nie jest komfortowa dla PayPal sytuacja.