PayPal wychodzi ze stowarzyszenia Libra
PayPal wychodzi ze stowarzyszenia Libra

PayPal się wycofuje – nie będzie wspierać libry

Kruszy się sojusz, który miał wprowadzić krytpowalutę Facebooka.

PayPal jest pierwszą firmą, która wycofuje się z grona przedsiębiorstw, mających wspierać Facebooka we wprowadzeniu libry na rynek kryptowalut. Firma w piątek wysłała do serwisu TechCrunch oświadczenie, że nie będzie wspierać libry, ale nie podała przyczyn decyzji. 

PayPal podjął decyzję, aby zrezygnować z uczestnictwa w Stowarzyszeniu Libra i skoncentrować się na rozwijaniu naszej obecnej misji (…) Dążymy do demokratyzacji dostępu do usług finansowych dla społeczności, które ich potrzebują. Nadal wspieramy librę i spodziewamy się w przyszłość współpracować w tej kwestii. Facebook jest wieloletnim i cenionym partnerem strategicznym PayPal,  będziemy nadal z nim współpracować i wspierać go w różnych dziedzinach.
źr. Tech Crunch

Ale jak widać współpraca nie dotyczy kryptowluty. Choć PayPal w tym „gładkim” oświadczeniu takiej możliwości nie wyklucza. Być może przyczyną wyjścia ze stowarzyszenia jest fakt, że pomysł kryptowaluty Facebooka został skrytykowany przez instytucje finansowe wielu europejskich państw. A Niemcy i Francja wprost zapowiedziały, że uniemożliwią jej wprowadzenie na terenie UE. Szefowie instytucji finansowych tych państw, uznali, że skala projektu jest zbyt duża, wziąwszy pod uwagę liczbę użytkowników FB i ewentualne wahania kursów libry mogą spowodować nieprzewidywalne i groźne konsekwencje dla europejskich rynków finansowych. Zaniepokojona pomysłem nowej kryptowaluty jest też Komisja Finansów Kongresu USA. Zasiadający w niej kongresmeni wystosowali do Facebooka oficjalny list, w którym zażądali do natychmiastowego zawieszenie prac wprowadzeniem libry do ogólnego obiegu. Podobny apel wystosował także prezes amerykańskiego Banku Centralnego.

PayPal był jednym z pierwszym członków Stowarzyszenia Libra, gromadzących pierwotnie 28 firm i organizacji non-profit pomagających w rozwoju libry. Pozostali członkowie to m.in. Visa, Mastercard, Uber, Lyft, Spotify, PayU,  a także Andreessen Horowitz i Union Square Ventures.

Libra wzbudza emocje na rynkach finansowych, bowiem w tym przypadku „emitentem” pieniądza, wyjętym w zasadzie spod jakiejkolwiek kontroli państwowej, byłby duży niezależny podmiot o globalnym zasięgu.  Librą miałyby być dokonywane płatności np. przez Messengera i w internecie

Wirtualny pieniądz ma pozwolić na realizowanie płatności przez Messengera i WhatsApp, za pomocą aplikacji Calibra. W przyszłości ma obsługiwać także coraz więcej mobilnych usług finansowych. Nic dziwnego, że rynki finansowe są zaniepokojone, a to nie jest komfortowa dla PayPal sytuacja.