Rak piersi wykryty dzięki kamerze termowizyjnej w muzeum

Rak piersi jest nowotworem złośliwym najczęściej występującym u kobiet w Europie. Najczęściej wykrywanym nowotworem u kobiet jest właśnie rak piersi (24,2 proc. zachorowań), nad drugim miejscu jest rak jelita grubego, który dotyczy “tylko” 9,5 proc. chorych. O dużym szczęściu może więc mówić Szkotka, która odwiedziła edynburskie muzeum.
raka
raka

Kamera termiczna, którą zainstalowano w muzeum w Edynburgu w 2009 roku, pozwala zobaczyć zwiedzającym gorące punkty na swoim ciele i zrobić zdjęcie. Szkotka, Bal Gill, na fotografii zauważyła dziwną plamę w okolicy swojej prawej piersi, której nie miały inne osoby. Po powrocie do domu Bal sprawdziła w internecie, co może to oznaczać. “Doktor Google” tym razem nie zawiódł i w wynikach wyszukiwania pokazał artykuły dotyczące przypadków wykrycia raka piersi na podstawie zdjęcia z kamery termowizyjnej. Kiedy Gill udała się do lekarza, jej przypuszczenia okazały się słuszne – badania faktycznie wykazały raka piersi, na szczęście we wczesnej fazie. Obecnie Bal Gill jest po dwóch operacjach chirurgicznych i oczekuje kolejnej.

rak piersi

Termografia jest nieinwazyjną metodą diagozowania raka piersi. Kamera termowizyjna sprawdza temperaturę skóry piersi. Ze względu na to, że komórki nowotworowe namnażają się bardzo szybko, w miejscu, w którym rozwija się choroba metabolizm komórek jest szybszy a przepływ krwi większy, co powoduje wydzielanie ciepła widocznego na zdjęcia termowizyjnych.

[banner slot=”text”]

Jednak pomimo tego typu przypadków, nie warto polegać jedynie na termografii, która bywa zawodna we wczesnych fazach rozwoju nowotworu. Polecamy za to [mycred_link href=”https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/” target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”]cykliczne badania mammograficzne[/mycred_link], które pozwolą wykryć raka jeszcze zanim zdąży się rozwinąć. Wczesne wykrycie choroby zwiększa szansę na skuteczne pozbycie się intruza z organizmu. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Polscy naukowcy opracowali tanią metodę rozpoznawania raka