“South Park” w Chinach zakazany

Wyszukiwanie hasła „South Park” na chińskiej stronie mediów społecznościowych Weibo skutkuje komunikatem, że „nie znaleziono odpowiednich wyników”. Serial został też usunięty z różnych chińskich witryn VoD, w tym Bilibili, iQiyi, Youku i le.com. Douban, chińska witryna z recenzjami filmów, po wpisaniu hasło “South Park wyświetla jedynie informację, że „zgodnie z odpowiednimi przepisami, regulacjami i zasadami, wyniki wyszukiwania nie są wyświetlane”.
South Park

South Park

Już sam ten wątek mógłby zaniepokoić władze Chin. Ale reszta historii, czyli pobyt Randy’ego Marsha w ośrodku reedukacyjnym, rażenie go prądem przez więziennego strażnika i konieczność wygłaszania haseł typu “Jestem dumnym członkiem partii komunistycznej”, a także pojawienie się Kubusia Puchatka i Prosiaczka, tego już było za wiele. Serial został zablokowany we wszystkich chińskich mediach. W efekcie większość odcinków i recenzji South Park jest teraz niedostępna online w Chinach.

Kubuś Puchatek i Prosiaczek też są niemile widziani, bowiem disneyowskie postacie zanadto kojarzyły się internautom z prezydentem Xi Jinpingiem. A przecież powszechnie wiadomo jakim misiem jest Kubuś Puchatek.

Zasmuceni tym faktem twórcy “South Park” umieścili na Twitterze “przeprosiny”: Podobnie jak NBA witamy chińskich cenzorów w naszych domach i sercach. Też kochamy pieniądze bardziej niż wolność i demokrację. Xi wcale nie przypomina Kubusia Puchatka. 

NBA zostało w tych przeprosinach umieszczone nie przez przypadek. Trener NBA Daryl Morey poparł na Twitterze protestujących w Hong Kongu. Co spotkało się z błyskawiczną reakcją Chin. Mecze Houston Rocket przestały być transmitowane w chińskiej telewizji, więc sponsorzy zaczęli się wycofywać. NBA błyskawiczne uznało komentarze trenera Moreya za “godne ubolewania”. Sam Morey miał okazję później wyznać, że miał czas do namysłu i teraz rzecz widzi z innej perspektywy.

“South Park” to amerykański serial animowany, nadawany od 1997 r. Jest krytykowany za wulgarny język i obsceniczne dowcipy, ale ceniony za poruszanie kontrowersyjnych tematów.

Gdybyście chcieli wyrobić sobie własna opinię na temat cały odcinek można obejrzeć na oficjalnej stronie serialu. Polecamy. | CHIP