Tajny bezzałogowy wahadłowiec USA pobił rekord. Na orbicie spędził 780 dni

Dwa egzemplarze wahadłowca X-37B wyprodukował w 2006 roku Boeing we współpracy z firmą Phantom Works na zlecenie NASA. Później jednak pieczę nad statkami powietrznymi przejęła amerykańska armia. Na pokładzie wahadłowca przeprowadzała ona przez ostatnie dwa lata eksperymenty dotyczące nowych technologii w warunkach niskiej grawitacji, a także transportowała niewielkie satelity. Pojazd jest bezzałogowy i można z niego korzystać wielokrotnie.
Tajny bezzałogowy wahadłowiec USA pobił rekord. Na orbicie spędził 780 dni

Tajne testy zaniepokoiły astrofizyków, którzy zwracają uwagę, że wypuszczając na orbitę satelity, Stany Zjednoczone pogwałciły Konwencję ONZ z 1962 roku o rejestracji obiektów umieszczonych w przestrzeni kosmicznej, która pozwala identyfikować i katologować satelity i inne przedmioty krążące po orbicie okołoziemskiej.

Niewielki bezzałogowy wahadłowiec Boeing X-37B przebywał na orbicie 780 dni (fot. US Air Force)

Wahadłowiec X-37B wyniosła na orbitę 7 września 2017 roku rakieta Falcon 9 wyprodukowana przez firmę SpaceX. Początkowo, według założeń NASA, maksymalny czas przebywania na orbicie wynosił 270 dni, jednak okazało się, że może krążyć wokół Ziemi trzykrotnie dłużej. Kolejna, szósta misja promu kosmicznego X-37B planowana jest na 2020 rok. | CHIP