W Dubaju powstał największy budynek z drukarki 3D

Budynek ma 9,5 metra wysokości i całkowitą powierzchnię 640 metrów kwadratowych. Przy jego budowie pracowało zaledwie 15 osób, a koszt wyniósł milion dirham, czyli około miliona złotych. Budowa tradycyjnymi metodami kosztowałaby ponad dwa razy drożej i trwałaby dłużej. Wykorzystanie druku 3D jest też przyjazne dla środowiska – podczas budowy tą metodą, powstaje 60 proc. mniej odpadów niż w przypadku tradycyjnych konstrukcji.
budynek
budynek

Ściany budynku zostały wydrukowane bezpośrednio na budowie za pomocą specjalnej maszyny, którą możecie zobaczyć na nagraniu poniżej. Robot lał cement wzdłuż ścieżek wytyczonych komputerowo, dodając kolejne warstwy, które w efekcie utworzyły ściany, podłogi i sufity.

9,5-metrowy budynek w Dubaju powstał w całości z wykorzystaniem druku 3D (fot. The National)

Warto dodać, że technologia druku 3D jest wspierana przez władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które trzy lata temu wpisały ją do długoletniego planu modernizacji państwa. Z polecenia szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma został utworzony specjalny urząd zajmujący się wykorzystaniem druku 3D w budownictwie. To już drugi budynek stworzony tą metodą, a powstaną kolejne. Firma Emaar Properties zajmująca się budową i sprzedażą mieszkań, zamierza zbudować wzdłuż 4-kilometrowej drogi na 3 hektarach osiedle stworzone za pomocą druku 3D.

Technologia druku 3D już od kilku lat jest wykorzystywana w budownictwie, a w kolejnych możemy się spodziewać kolejnych postępów w tej dziedzinie. W marcu ubiegłego roku pisaliśmy o amerykańskim startupie Icon, który w zaledwie 24 godziny wybudował 60-metrowy dom. Koszt budowy wyniósł tylko 33 tysiące dolarów, a firma chce jeszcze obniżyć koszty i czas potrzebny na powstanie budynku. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

60-metrowy dom z drukarki 3D – powstaje w 24 h i kosztuje 33 tysiące złotych

Więcej:druk 3D