xHelper – nieusuwalny trojan atakuje użytkowników Androida

Trojan xHelper infekuje urządzenia co najmniej od marca, o czym informowała firma Malwarebytes. Prawdopodobnym źródłem zakażenia są strony z aplikacjami spoza sklepu Google Play. Według producenta oprogramowania antywirusowego, firmy Symantec, wirusem zainfekowanych jest już 45 tysięcy urządzeń. Program wyświetla powiadomienia, które kierują do sklepu z aplikacjami Google Play. Prawdopodobnie więc przestępcy zarabiają na programach partnerskich.
xHelper
xHelper

Trojan xHelper wyświetla powiadomienia z propozycją instalacji programów ze sklepu Google Play (graf. Malwarebytes)

Co gorsza, nie jest wcale łatwo pozbyć się natręta. Nie wystarczy odinstalowanie aplikacji zarażonej xHelperem, ponieważ ten i tak pozostaje w systemie. Najdziwniejszy jest jednak fakt, że oczekiwanego rezultatu nie przynosi nawet reset do ustawień fabrycznych ani wyłączenie możliwości instalowania aplikacji z nieznanych źródeł. Z trojanem xHelper słabo radzi sobie też oprogramowanie antywirusowe.

[banner slot=”text”]

Pomimo, że wirus obecnie jedynie wyświetla reklamy, potencjalnie może stanowić dużo większe zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników Androida. Przestępcy bowiem ciągle rozwijają to złośliwe oprogramowanie. Potencjalnie w przyszłości xHelper nie tylko niechciane reklamy, ale także kraść dane i hasła m.in. do kont bankowych i instalować oprogramowanie szyfrujące dane. Dlatego odradzamy instalowanie aplikacji spoza oficjalnych źródeł. | CHIP

[offers keywords=”antywirus+android”]

Więcej:Android