xHelper – nieusuwalny trojan atakuje użytkowników Androida

Trojan xHelper infekuje urządzenia co najmniej od marca, o czym informowała firma Malwarebytes. Prawdopodobnym źródłem zakażenia są strony z aplikacjami spoza sklepu Google Play. Według producenta oprogramowania antywirusowego, firmy Symantec, wirusem zainfekowanych jest już 45 tysięcy urządzeń. Program wyświetla powiadomienia, które kierują do sklepu z aplikacjami Google Play. Prawdopodobnie więc przestępcy zarabiają na programach partnerskich.
xHelper
xHelper

Trojan xHelper wyświetla powiadomienia z propozycją instalacji programów ze sklepu Google Play (graf. Malwarebytes)

Co gorsza, nie jest wcale łatwo pozbyć się natręta. Nie wystarczy odinstalowanie aplikacji zarażonej xHelperem, ponieważ ten i tak pozostaje w systemie. Najdziwniejszy jest jednak fakt, że oczekiwanego rezultatu nie przynosi nawet reset do ustawień fabrycznych ani wyłączenie możliwości instalowania aplikacji z nieznanych źródeł. Z trojanem xHelper słabo radzi sobie też oprogramowanie antywirusowe.

Pomimo, że wirus obecnie jedynie wyświetla reklamy, potencjalnie może stanowić dużo większe zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników Androida. Przestępcy bowiem ciągle rozwijają to złośliwe oprogramowanie. Potencjalnie w przyszłości xHelper nie tylko niechciane reklamy, ale także kraść dane i hasła m.in. do kont bankowych i instalować oprogramowanie szyfrujące dane. Dlatego odradzamy instalowanie aplikacji spoza oficjalnych źródeł. | CHIP

[offers keywords=”antywirus+android”]

Więcej:Android