21-letni Sam cierpi na autyzm. Apple Watch pomógł mu w codziennym życiu

21-letni Sam jest osobą autystyczną. Jego ojciec, Scott Bennett opowiedział magazynowi “People”, jak dzięki jednej z funkcji Apple Watch, Sam nauczył się modulować głos. Młody człowiek nie ma większych problemów z nawiązywaniem kontaktów i z przebywaniem wśród ludzi, ale nigdy nie nauczył się mówić cicho. Zawsze krzyczał.
autyzm
autyzm

Po prostu nigdy nie był w stanie go modulować – powiedział dla People Scott. Przez lata zmagaliśmy się z tym problemem. Odkąd tylko zaczął mówić, robił to bardzo, bardzo głośno. 

Jakiekolwiek wizyty w miejscach publicznych były dla rodziny kłopotliwe. Owszem, Sam proszony o zniżenie głosu robił to. Ale po chwili wracał do krzyku. Ciągłe uciszanie dorosłego, jakby nie patrzeć człowieka, jest dla obu stron mało komfortowe.

Na genialny w swojej prostocie pomysł Scott Bennett wpadł po aktualizacji oprogramowania Apple Watch. Zauważył wówczas aplikację Noise, która mierzy poziom natężenia dźwięku w otoczeniu. I która żółtym kolorem sygnalizuje, że hałas jest zbyt duży. 

Scott pokazał synowi, jak zmienia się na żółty kolor na tarczy zegarka, gdy ten zaczyna głośno mówić. Wystarczyło kilka tygodni treningu, by Sam nauczył się reagować na ostrzeżenia aplikacji. Zaczyna wtedy mówić ciszej.

Według Scotta Benneta nie tylko ludzkim członkom rodziny jest łatwiej. Zachwycony większą ciszą w domu jest także pies, który zawsze się chował, gdy Sam zaczynał “rozmawiać” z rodziną. Być może uda się także to o czym marzą ojciec i syn, czyli wspólne oglądanie turnieju golfa na żywo. Może kiedyś zabiorę go na turniej golfowy, bo bardzo bym tego chciał. Uwielbia golfa. Chciałem spróbować, ale do tej pory wyobrażałem sobie, jak Tiger Woods odwraca się, słysząc Sama, a potem pokazywani jesteśmy w telewizji krajowej… – powiedział dla “People” Scott Bennett.

[banner slot=”text”]

Osoby ze spektrum autyzmu cierpią na różnego rodzaju zaburzenia, utrudniające czasami funkcjonowanie w społeczeństwie. W raporcie pt. Ogólnopolski spis autyzmu czytamy: Zaburzenia ze spektrum autyzmu (autism spectrum disorders, ASD) należą obecnie do najczęstszych problemów rozwojowych. Szacuje się, że występują one u więcej niż jednej na sto osób, a liczba takich diagnoz wciąż rośnie.

Według danych zebranych w Stanach Zjednoczonych przez Centeres for Disease and Control Prevention  autyzm w tym kraju dotyczy 1 na 59 osób. To dane z 2014 r. W 2000 r. statystyki mówiły o 1 na 150 osób. Naukowcy nie mają pewności, czy można mówić o “epidemii” czy  po prostu lepszym diagnozowaniu osób z ze spektrum (które wcześniej były po prostu błędnie diagnozowane np. jako osoby opóźnione umysłowo). W Polsce brak konkretnych statystyk. W Polsce brak dokładnych danych, szacuje się jednak, że jest to ok. 340 tys. osób, z czego ok. 80 proc. to dzieci. Autyzm czterokrotnie częściej dotyka chłopców.

Apple Watch i jego aplikacja Noise nie pomoże wszystkich osobom z autyzmem. Ale może komuś ułatwi, choć trochę, życie.

Więcej:Apple