Amerykański student aresztowany za wspieranie ISIS

Thomas Osadzinski, student informatyki na Uniwersytecie DePaul, został oskarżony o napisanie skryptu komputerowego, który służy do rozpowszechniania propagandy ISIS w mediach społecznościowych. Osadzinskiemu postawiono zarzut, że napisał skrypt i udostępnił instrukcję jego stosowania osobom, które uważał za zwolenników Państwa Islamskiego. Osadzinski miał ponoć przyznać, nieświadomy że rozmawia z tajnymi agentami FBI, że jest w trakcie tworzenia własnej wersji  systemu Gentoo Linux, który miał być używany wyłącznie przez członków ISIS.
Thomas Osadzinski
Thomas Osadzinski

Według dokumentu przygotowanego przez agenta FBI:

Thomas Osadzinski próbował wesprzeć materialnie, a także osobiście, udzielając eksperckich porad ISIS, będącej organizacja terrorystyczną. W szczególności zaprojektował on proces wykorzystujący skrypt komputerowy, który wykorzystywał boty platform typu Social Media do kopiowania i zapisywania treści pochodzących od ISIS, tak by ułatwić ich rozpowszechnianie.(…) Bez skryptu przeniesienie filmu z jednego kanału na drugi musi być wykonywane ręcznie, poprzez skopiowanie każdego pliku z osobna. Ten proces może zająć dużo czasu, w zależności od rodzaju, rozmiaru, prędkość łącza internetowego użytkownika i innych czynników. Dzięki skryptowi wyeliminowano potrzebę ręcznego wykonywania tych zadań.
Fragment skargi karnej przygotowanej przez FBI.

W piśmie przygotowanym przez FBI znajdują się także zapisy rozmów, prowadzonych przez Osadzinskiego z tajnymi agentami FBI, które podobno wskazują na jego aktywne działanie na rzecz ISIS.

Steve Greenberg, adwokat oskarżonego, zaprzecza wszystkiemu mówiąc w wywiadzie dla CyberScoop: To młody człowiek, który działał zgodnie z prawem. Nie napisał tego kodu dla ISIS. Chociaż rozumiemy, że rząd musi być czujny, to jednak w tej sprawie przesadził. | CHIP

Więcej:fbi