Bill Gates zainwestował w przełomową technologię

Bill Gates znany jest ze swoich działań m.in. na rzeczy ochrony środowiska. Tym razem zainwestował w firmę Heliogen. Technologia stworzona przez firmę Heliogen pozwala za pomocą promieni słonecznych wytworzyć ciepło o temperaturze powyżej tysiąca stopni Celsjusza. Dzięki temu w procesach technologicznych wymagających ekstremalnych temperatur nie będzie trzeba korzystać z energii pozyskiwanej z paliw kopalnych. To ważne, bo obecnie za około 20 procent emisji dwutlenku węgla odpowiadają fabryki, które produkują m.in. stal, szkło i cement. Co więcej, jak twierdzą przedstawiciele firmy, wytworzenie ciepła w ten sposób jest zdecydowanie tańsze niż korzystanie z sieci.
Bill Gates zainwestował w przełomową technologię

Technologia przeszła już wstępne testy w amerykańskiej miejscowości Lancaster w Kalifornii (fot. Heliogen)

Technologia, o której mowa, nie jest nowa i była już wykorzystywana, jednak do tej pory nie udawało się wytworzyć ciepła potrzebnego w produkcji cementu i stali. Co ciekawe, w rozwiązaniu tego problemu pomogła sztuczna inteligencja. Dzięki uczeniu maszynowemu program komputerowy jest w stanie skoncentrować światło odbijane przez lustra w jednym punkcie. Co więcej, w ten sposób można w czysty dla środowiska sposób wytwarzać także wodór, który może być alternatywą dla paliw kopalnych.

Sztuczna inteligencja z dużą precyzją synchronizuje tysiące luster aby wytworzyć wysokie temperatury przekraczające tysiąc stopni Celsjusza (fot. Heliogen)

Firma pracuje też nad magazynowaniem energii pozyskiwanej podczas słonecznych dni, aby produkcja mogła działać także kiedy pogoda nie dopisuje. Warto jednak pamiętać, że choć możemy mówić o przełomie, to na realne zastosowania tej technologii przyjdzie nam zapewne jeszcze trochę poczekać. Jednak w dłuższej perspektywie, energia słoneczna zapewne okaże się o wiele tańsza i bardziej użyteczna od paliw kopalnych. W końcu jaki jest sens wykorzystywać ziemskie zasoby, kiedy mamy do dyspozycji największy w Układzie Słonecznym reaktor termojądrowy? | CHIP

Więcej:Bill Gates