Bill Gates zainwestował w przełomową technologię

Technologia opracowana przez amerykańską firmę Heliogen, dzięki zastosowaniu SI pozwala za pomocą światła słonecznego wytwarzać ciepło potrzebne w produkcji m.in. stali i cementu. Innowacja może w niedalekiej przyszłości przyczynić się do ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych w zastosowaniach przemysłowych, a także umożliwi pozyskiwanie w czysty sposób wodoru do napędzania pojazdów. W firmę zainwestował m.in. założyciel Microsoftu, Bill Gates.

Bill Gates znany jest ze swoich działań m.in. na rzeczy ochrony środowiska. Tym razem zainwestował w firmę Heliogen. Technologia stworzona przez firmę Heliogen pozwala za pomocą promieni słonecznych wytworzyć ciepło o temperaturze powyżej tysiąca stopni Celsjusza. Dzięki temu w procesach technologicznych wymagających ekstremalnych temperatur nie będzie trzeba korzystać z energii pozyskiwanej z paliw kopalnych. To ważne, bo obecnie za około 20 procent emisji dwutlenku węgla odpowiadają fabryki, które produkują m.in. stal, szkło i cement. Co więcej, jak twierdzą przedstawiciele firmy, wytworzenie ciepła w ten sposób jest zdecydowanie tańsze niż korzystanie z sieci.

Technologia przeszła już wstępne testy w amerykańskiej miejscowości Lancaster w Kalifornii (fot. Heliogen)

Technologia, o której mowa, nie jest nowa i była już wykorzystywana, jednak do tej pory nie udawało się wytworzyć ciepła potrzebnego w produkcji cementu i stali. Co ciekawe, w rozwiązaniu tego problemu pomogła sztuczna inteligencja. Dzięki uczeniu maszynowemu program komputerowy jest w stanie skoncentrować światło odbijane przez lustra w jednym punkcie. Co więcej, w ten sposób można w czysty dla środowiska sposób wytwarzać także wodór, który może być alternatywą dla paliw kopalnych.

Sztuczna inteligencja z dużą precyzją synchronizuje tysiące luster aby wytworzyć wysokie temperatury przekraczające tysiąc stopni Celsjusza (fot. Heliogen)

Firma pracuje też nad magazynowaniem energii pozyskiwanej podczas słonecznych dni, aby produkcja mogła działać także kiedy pogoda nie dopisuje. Warto jednak pamiętać, że choć możemy mówić o przełomie, to na realne zastosowania tej technologii przyjdzie nam zapewne jeszcze trochę poczekać. Jednak w dłuższej perspektywie, energia słoneczna zapewne okaże się o wiele tańsza i bardziej użyteczna od paliw kopalnych. W końcu jaki jest sens wykorzystywać ziemskie zasoby, kiedy mamy do dyspozycji największy w Układzie Słonecznym reaktor termojądrowy? | CHIP

4
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.