Czy 5G utrudni przewidywanie huraganów?

Dla meteorologów fałszywe alarmy o zbierających się chmurach burzowych to oczywiście olbrzymi problem, szczególnie w krajach, takich jak choćby USA, gdzie huragany są niszczycielskie, a ich wcześniejsze dostrzeżenie jest konieczne ze względu na np. konieczność powiadomienia służb cywilnych i ewakuację ludności.
Huragan
Huragan

Rozwój sieci 5G może mieć negatywny wpływ na działanie satelitów i zbieranie informacji pogodowych, w tym tak istotnych, jak te dotyczące pojawiania się huraganów i ich kierunku. Satelity meteorologiczne monitorują częstotliwość 24 GHz ze względu na naturalną emisję słabego sygnału radiowego przez cząsteczki pary wodnej. Pozwala to m.in. na przewidywanie, gdzie pojawi się huragan.

Tymczasem urządzenia pracujące w sieci 5G również mogą pracować na tej częstotliwości. Oznacza to, że dla satelitów meteorologicznych mogą stać się źródłem fałszywego alarmu. Meteorolodzy postulowali więc tzw. ograniczenie emisji poza pasmem 24 MHz do poziomu -42 dBW (Ograniczenia mają zapobiegać konfliktom między grupami korzystającymi ze zbliżonych częstotliwości radiowych w różnych celach. Limity te określa się w jednostkach dBW).

Jednak na Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej zapadła decyzja, by zastosować mniejsze ograniczenie do -33 dBW, z planem zaostrzenia do -39 dBW po upływie ośmiu lat. NASA, biuro ds. oceanów i atmosfery NOAA i resort obrony USA uważają jednak, że bezpieczne ograniczenie emisji to -52,4 dBW.

Więcej:5g