Eksperymentalne funkcje Adobe pozwolą edytować pliki jeszcze szybciej

Panel Sneaks odbywa się dwa razy w roku, podczas Adobe Summit i MAX. Wówczas producent oprogramowania pokazuje nowości rozwijane przez swoich pracowników z działu badań. Większość z nich po czasie trafia do sztandarowych programów Adobe np. narzędzie Content Aware Fill. W tym roku zobaczyliśmy wiele ciekawych funkcji.
adobe
adobe

Projekt All In, czyli łatwe wycinanie postaci i łączenie ich na zdjęciach

Często jest tak, że podczas wykonywania zdjęć grupowych, dwie osoby robią zdjęcia na przemian. To oznacza, że zawsze na fotografii kogoś brakuje. Oczywiście można wtedy posłużyć się statywem i samowyzwalaczem, ale nie zawsze jest ku temu okazja. W procesie postprodukcji można ręcznie wyciąć osobę z jednego zdjęcia i wkleić ją do fotografii grupowej, ale jest to pracochłonne zajęcie. Projekt All in to algorytm, który automatycznie identyfikuje brakującą na zdjęciu osobę na podstawie dwóch fotografii, wycina ją i wkleja do sceny.

SoundSeek, czyli szybkie pozbywanie się niechcianych dźwięków

Adobe pomyślało też o wszystkich osobach, które nagrywają podcasty, wywiady lub w jakimś innym celu rejestrują swój głos. Narzędzie SoundSeek potrafi znaleźć w nagraniu dowolny, niepożądany przez nas dźwięk np. odgłos trąbiącego auta z ulicy, czy przerywniki w rodzaju “yyyy…”, “eeee…”. Wystarczy wskazać w programie taką próbkę, by algorytm odszukał wszystkie podobne dźwięki i wyciął je w naturalny sposób z nagrania.

Szybkie tworzenie animacji na podstawie pliku audio

Projekt, z którego ucieszą się najbardziej animatorzy. Ta funkcja pozwala z dowolnego obrazu 2D (szkicu, komiksu, zdjęcia) stworzyć animację mowy. Wystarczy odpowiednio zaznaczyć usta postaci, a następnie wskazać plik dźwiękowy z zarejestrowanym głosem.

Image Tango – sztuczna inteligencja Adobe jak projektant

To narzędzie z pewnością ułatwi pracę projektantom. Polega ono na tworzeniu realistycznych zdjęć na podstawie prostych szkiców i fotografii. Na filmie poniżej można zobaczyć kilka przykładów. Na pierwszym użytkownik rysuje bardzo prosty schemat ptaka, a następnie wskazuje oprogramowaniu zdjęcie ptaka, którego kolor upierzenia mu się podoba. AI łączy ze sobą te dwie rzeczy i tworzy zdjęcie przedstawiające zwierzę, które naprawdę nie istnieje. W ten sam sposób można pobawić się w inżyniera genetyki i połączyć dwa zdjęcia różnych zwierząt, by program pokazał nam ich hybrydę.

Adobe wykryje fotomanipulacje

Adobe Photoshop jest podstawowym narzędziem w pracy grafika i fotografa. O ile drobny retusz nie robi nikomu krzywdy, tak w dobie fake newsów trzeba liczyć się z tym, że nie wszystko, co widzimy na zdjęciu jest prawdą. Dlatego Adobe ma algorytm, który z bardzo wysoką dokładnością potrafi nie tylko wskazać, że zdjęcie zostało poddane obróbce, ale może pokazać nam, które konkretnie elementy zostały zmienione.

O wszystkich pozostałych projektach można poczytać na blogu producenta.